Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. červen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. červen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Snímek z průletu Saturnova houbovitého měsíce Hyperion

Uznání: NASA, JPL-Caltech, SSI

Proč tento měsíc vypadá jako houba? NASA a ESA vyslaly družici Saturnu, kosmickou sondu Cassini, aby už dříve proletěla kolem Saturnova měsíce Hyperion a nyní počátkem tohoto týdne znovu, aby to mohly lépe prozkoumat. Nahoře je vidět jeden ze snímků odeslaných zpět na Zemi, surový a nezpracovaný. Jak se očekávalo, je vidět mnoho kráterů neobvyklého tvaru s neobvyklým tmavým materiálem na dně. I když Hyperion měří asi 250 kilometrů, tak jeho malý gravitační vliv na Cassini naznačuje, že je to většinou prázdný prostor a tak má velmi nízkou povrchovou gravitaci. Proto se podivné tvary mnoha kráterů na Hyperionu považují za výsledek impaktů, které povrchový materiál primárně stlačily a vyvrhly, místo typičtějších kruhových kráterů, které vznikají po kruhové rázové vlně, která explozivně přemisťuje povrchový materiál. Cassini je na cestě k dalšímu průletu kolem Saturnova měsíce Dione asi za dva týdny.

Ohlédnutí zpět: Všechny předešlé APODy z 3. června.

Štítky: Saturn, Hyperion, Měsíc


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »