Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. květen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. květen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sopka Sakurajima s blesky

Uznání a copyright: Martin Rietze (Alien Landscapes on Planet Earth)

Proč někdy při vulkanických erupcích vznikají blesky? Na snímku nahoře je zachycena sopka Sakurajima v jižním Japonsku při své erupci v lednu 2013. Magmatické bubliny jsou tak žhavé, že když roztavená hornina vystřeluje z pod zemského povrchu, tak svítí. Na snímku jsou ale zvlášť pozoruhodné blesky zachycené nedaleko vrcholu sopky. Proč blesky vznikají dokonce i při běžných bouřkách zůstává předmětem výzkumu a příčina vulkanických blesků je jasná ještě méně. Jistě, bleskové kanály umožňují vyrovnat oblasti s opačnými, ale oddělenými náboji. Epizody vulkanických blesků mohou vznikat srážkami ve vulkanickém prachu, při kterých vzniká náboj. Typicky se někde na Zemi obvykle zablýskne každých 40 sekund.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, Instagramu, nebo na Twitteru.

Štítky: Sopka, Sakurajima, Blesk


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

1

Další informace »