Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. květen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. květen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sopka Sakurajima s blesky

Uznání a copyright: Martin Rietze (Alien Landscapes on Planet Earth)

Proč někdy při vulkanických erupcích vznikají blesky? Na snímku nahoře je zachycena sopka Sakurajima v jižním Japonsku při své erupci v lednu 2013. Magmatické bubliny jsou tak žhavé, že když roztavená hornina vystřeluje z pod zemského povrchu, tak svítí. Na snímku jsou ale zvlášť pozoruhodné blesky zachycené nedaleko vrcholu sopky. Proč blesky vznikají dokonce i při běžných bouřkách zůstává předmětem výzkumu a příčina vulkanických blesků je jasná ještě méně. Jistě, bleskové kanály umožňují vyrovnat oblasti s opačnými, ale oddělenými náboji. Epizody vulkanických blesků mohou vznikat srážkami ve vulkanickém prachu, při kterých vzniká náboj. Typicky se někde na Zemi obvykle zablýskne každých 40 sekund.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, Instagramu, nebo na Twitteru.

Štítky: Sopka, Sakurajima, Blesk


27. vesmírný týden 2020

27. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 6. do 5. 7. 2020. Měsíc bude v úplňku. Planety uvidíme nejlépe v druhé polovině noci a ráno, Venuše je vidět i na denní obloze. Pokračuje sezóna NLC. Raketa Vega s českým dispenzerem má poslední šanci v tomto startovním okně. SpaceX má v plánu dva starty ze dvou ramp na mysu Canaveral. Čínská navigační síť Beidou je kompletní. Před 250 lety proletěla velmi blízko Zemi Lexellova kometa.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

přelet ISS přes Slunce

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2020 obdržel snímek „Přelet ISS přes Slunce“, jehož autorem je Libor Hašpl     Mezinárodní kosmická stanice (ISS) se stala vlastně už běžnou součástí našeho života. Tu a tam nám jako jasná, mnohdy opravdu jasná tečka přelétá

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M 10

gulova hviezdokopa v hadonosovi

Další informace »