Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. květen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. květen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Četné singularity ve středu Galaxie

Uznání: NASA/CXC / Columbia Univ./ C. Hailey et al.

Nedávný neformální průzkum ukázal, že astronomové zatím nemají dobré pomnožné podstatné jméno pro skupinu černých děr, ale potřebují je. Červené kroužky na tomto rentgenovém snímku z observatoře Chandra identifikují skupinu dvanácti černých děr, které jsou členy podvojných hvězdných soustav. Podvojné černé díry o hmotnosti 5 až 30 Sluncí se hemží v okruhu asi 3 světelných let kolem středu naší Galaxie, kde se nachází superhmotná černá díra známá jako Sagittarius A* (Sgr A*). Žluté kroužky označují rentgenové zdroje, které jsou nejspíš méně hmotné neutronové hvězdy nebo bílí trpaslíci v dvojhvězdných soustavách. Samostatné černé díry jsou nepozorovatelné, ale jako součást dvojhvězdné soustavy mohou ze své normální doprovodné hvězdy přitahovat materiál a generovat rentgenové záření. Observatoř Chandra dokáže ve vzdálenosti galaktického centra detekovat jenom jasnější podvojné soustavy s černými děrami jako bodové rentgenové zdroje, což naznačuje, že může existovat mnohem více podvojných černých děr, ale doposud nebyly detekovány.

Štítky: Černá díra, Sgr a*, Rentgenový, Binary


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety C/2021 A2.

Kometa C/2021 A2. Rozměry obrázku jsou 15 x 15 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa procházela souhvězdím Vozky.

Další informace »