Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. květen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. květen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Četné singularity ve středu Galaxie

Uznání: NASA/CXC / Columbia Univ./ C. Hailey et al.

Nedávný neformální průzkum ukázal, že astronomové zatím nemají dobré pomnožné podstatné jméno pro skupinu černých děr, ale potřebují je. Červené kroužky na tomto rentgenovém snímku z observatoře Chandra identifikují skupinu dvanácti černých děr, které jsou členy podvojných hvězdných soustav. Podvojné černé díry o hmotnosti 5 až 30 Sluncí se hemží v okruhu asi 3 světelných let kolem středu naší Galaxie, kde se nachází superhmotná černá díra známá jako Sagittarius A* (Sgr A*). Žluté kroužky označují rentgenové zdroje, které jsou nejspíš méně hmotné neutronové hvězdy nebo bílí trpaslíci v dvojhvězdných soustavách. Samostatné černé díry jsou nepozorovatelné, ale jako součást dvojhvězdné soustavy mohou ze své normální doprovodné hvězdy přitahovat materiál a generovat rentgenové záření. Observatoř Chandra dokáže ve vzdálenosti galaktického centra detekovat jenom jasnější podvojné soustavy s černými děrami jako bodové rentgenové zdroje, což naznačuje, že může existovat mnohem více podvojných černých děr, ale doposud nebyly detekovány.

Štítky: Černá díra, Sgr a*, Rentgenový, Binary


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrna

newton 150/750 + ZWO camera ASI 178

Další informace »