Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. květen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. květen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Četné singularity ve středu Galaxie

Uznání: NASA/CXC / Columbia Univ./ C. Hailey et al.

Nedávný neformální průzkum ukázal, že astronomové zatím nemají dobré pomnožné podstatné jméno pro skupinu černých děr, ale potřebují je. Červené kroužky na tomto rentgenovém snímku z observatoře Chandra identifikují skupinu dvanácti černých děr, které jsou členy podvojných hvězdných soustav. Podvojné černé díry o hmotnosti 5 až 30 Sluncí se hemží v okruhu asi 3 světelných let kolem středu naší Galaxie, kde se nachází superhmotná černá díra známá jako Sagittarius A* (Sgr A*). Žluté kroužky označují rentgenové zdroje, které jsou nejspíš méně hmotné neutronové hvězdy nebo bílí trpaslíci v dvojhvězdných soustavách. Samostatné černé díry jsou nepozorovatelné, ale jako součást dvojhvězdné soustavy mohou ze své normální doprovodné hvězdy přitahovat materiál a generovat rentgenové záření. Observatoř Chandra dokáže ve vzdálenosti galaktického centra detekovat jenom jasnější podvojné soustavy s černými děrami jako bodové rentgenové zdroje, což naznačuje, že může existovat mnohem více podvojných černých děr, ale doposud nebyly detekovány.

Štítky: Černá díra, Sgr a*, Rentgenový, Binary


29. vesmírný týden 2025

29. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 7. do 20. 7. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Aktivita Slunce je nízká i přes velké množství skvrn. Máme tu poslední období letní viditelnosti komety 3I/ATLAS ze střední Evropy. Noční svítící oblaka se ukazovala jen slabě. Falcon 9 vykonal svůj jubilejní 500. start a rychle pokračuje dál třemi starty. NASA má schválený rozpočet na roky dopředu včetně klíčových misí Artemis. Očekáváme přistání Crew Dragonu mise Axiom-4 z ISS. Před 60 lety jsme poprvé spatřili snímky jiné planety, které pořídila sonda Mariner 4 a před 10 lety jsme poprvé viděli detaily na povrchu Pluta. Před 50 lety proběhl společný let Sojuz-Apollo a před 175 lety provedli američtí astronomové z Harvardu první fotografování, daguerrotypii, hvězdy Vega.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Přelet Mezinárodní kosmické stanice (ISS) | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »