Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. květen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. květen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 1360: Mlhovina Vejce červenky

Uznání a copyright: Josep Drudis, Don Goldman

Toto pěkné kosmické mračno se nachází asi 1500 světelných let daleko a jeho tvar a barva připomíná modré vejce červenky. Bezpečně hnízdí v jižním souhvězdí Pece (Fornax) a měří asi 3 světelné roky. Jelikož se jedná o planetární mlhovinu, tak nereprezentuje začátek, ale naopak krátkou a závěrečnou fázi vývoje stárnoucí hvězdy. Na telescopickém snímku je vidět centrální hvězda NGC 1360, která je ve skutečnosti dvojhvězdou dvou bílých trpaslíků, s menší hmotností než Slunce, ale zato žhavější. Jejich intenzivní a jinak neviditelná ultrafialová radiace odděluje od atomů okolního plynu elektrony. Převládající modrozelená barva NGC 1360 pochází ze silné emise rekombinovaných elektronů s atomy dvakrát ionizovaného kyslíku.
Oprava: Na překlad anglického pojmenování ptáčka robin na červenku upozornila Jitka Novotná.

Štítky: Planetární mlhovina, Ngc1360, Binary star, Ionizace


4. vesmírný týden 2021

4. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 1. do 31. 1. 2021. Měsíc bude v úplňku. Většina planet je úhlově blízko Slunci. Večer je dobře vidět hlavně Mars. Ve vesmíru je více než 1000 družic Starlink. Jen tento týden jich bylo vyneseno 60 + 10 při rekordním startu Transporter-1, při němž bylo vypuštěno 143 družic. Kromě Falconů 9 hlavně se Starlinky se startu dočkaly i rakety startující z Číny a Nového Zélandu. Před 55 lety odstartovala k Měsíci Luna 9, která jako první měkce dosedla na jeho povrchu. Před 50 lety startovalo k Měsíci Apollo 14.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

konjunkcia jupitera a saturnu

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2020 získal snímek „Konjunkcia Jupitera a Saturnu“, jehož autorem je Martin Bažo   Konjunkce Jupitera a Saturnu. Tedy okamžik, kdy se k sobě planety na obloze přiblíží na nejmenší úhlovou vzdálenost. Vzhledem k tomu, že se planety pohybují

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Velké halo mobilem

Měsíc s velkým halem

Další informace »