Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. červenec 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. červenec 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Čajník a Mléčná dráha

Uznání a copyright: Kerry-Ann Lecky Hepburn (Weather and Sky Photography)

Hvězdy v dobře rozpoznatelném asterismu čajník v souhvězdí Střelce pózovaly spolu s Mléčnou dráhou za klidné tmavé noci nad Údolím smrti na planetě Zemi. Scéna byla příhodně zachycena z rozcestí u čajové konvice (Teakettle Junction) s dřevěnou značkou ozdobenou pozemskými šálky na čaj a čajovými konvicemi na hrbolaté cestě do Racetrack Playa. Proti zářícímu světlu hvězd centrální Mléčné dráhy svítí nad hvězdou u vrchu nebeského čajníku jasná planeta Saturn. Ovšem nejjasnější světlo na nebi, vysoko nad jižním obzorem, je oranžově zbarvený Mars na snímku vlevo nahoře.

Štítky: Mars, Mléčná dráha, Sagittarius, Saturn, Čaj


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac a Jupiter

Tenučký kosáčik Mesiaca a Jupiter

Další informace »