Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. červenec 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. červenec 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Cerealia Facula

Uznání: NASA, JPL-Caltech, UCLA, MPS/DLR/IDA

Na této podrobné mozaice je vidět Cerealia Facula, známá jako nejjasnější skvrna na Ceres. Obrazová data s vysokým rozlišením zaznamenala z oběžné dráhy kosmická sonda Dawn z výšky pouhých 34 kilometrů nad povrchem trpasličí planety. Cerealia Facula měří asi 15 kilometrů a nachází se uprostřed kráteru Occator o průměru 90 kilometrů. Podobně jako jiné jasné skvrny (faculae) rozeseté po Ceres, Cerealia Facula není z ledu, ale jde o odkryté pozůstatky soli s odrazivostí špinavého sněhu. Jedná se většinou o uhličitan sodný a chlorid amonný z rozbředlé solanky uvnitř nebo pod kůrou této trpasličí planety. Sonda Dawn s pokročilým iontovým pohonem pracuje už 11 let a před příletem k Ceres prozkoumala další planetku z hlavního pásma planetek Vestu. Ovšem někdy mezi srpnem a říjnem této meziplanetární sondě dojde palivo pro hydrazinové motory, tedy ztratí možnost řízení orientace v prostoru a tedy také potřebný příkon a schopnost komunikace se Zemí. Mezitím sonda Dawn pokračuje v průzkumu Ceres do bezprecedentních podrobností až nakonec na své orbitě kolem tohoto malého světa přestane pracovat.

Štítky: Ceres, Facula, Dawn


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »