Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. červenec 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. červenec 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Cerealia Facula

Uznání: NASA, JPL-Caltech, UCLA, MPS/DLR/IDA

Na této podrobné mozaice je vidět Cerealia Facula, známá jako nejjasnější skvrna na Ceres. Obrazová data s vysokým rozlišením zaznamenala z oběžné dráhy kosmická sonda Dawn z výšky pouhých 34 kilometrů nad povrchem trpasličí planety. Cerealia Facula měří asi 15 kilometrů a nachází se uprostřed kráteru Occator o průměru 90 kilometrů. Podobně jako jiné jasné skvrny (faculae) rozeseté po Ceres, Cerealia Facula není z ledu, ale jde o odkryté pozůstatky soli s odrazivostí špinavého sněhu. Jedná se většinou o uhličitan sodný a chlorid amonný z rozbředlé solanky uvnitř nebo pod kůrou této trpasličí planety. Sonda Dawn s pokročilým iontovým pohonem pracuje už 11 let a před příletem k Ceres prozkoumala další planetku z hlavního pásma planetek Vestu. Ovšem někdy mezi srpnem a říjnem této meziplanetární sondě dojde palivo pro hydrazinové motory, tedy ztratí možnost řízení orientace v prostoru a tedy také potřebný příkon a schopnost komunikace se Zemí. Mezitím sonda Dawn pokračuje v průzkumu Ceres do bezprecedentních podrobností až nakonec na své orbitě kolem tohoto malého světa přestane pracovat.

Štítky: Ceres, Facula, Dawn


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »