Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. červenec 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. červenec 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Cerealia Facula

Uznání: NASA, JPL-Caltech, UCLA, MPS/DLR/IDA

Na této podrobné mozaice je vidět Cerealia Facula, známá jako nejjasnější skvrna na Ceres. Obrazová data s vysokým rozlišením zaznamenala z oběžné dráhy kosmická sonda Dawn z výšky pouhých 34 kilometrů nad povrchem trpasličí planety. Cerealia Facula měří asi 15 kilometrů a nachází se uprostřed kráteru Occator o průměru 90 kilometrů. Podobně jako jiné jasné skvrny (faculae) rozeseté po Ceres, Cerealia Facula není z ledu, ale jde o odkryté pozůstatky soli s odrazivostí špinavého sněhu. Jedná se většinou o uhličitan sodný a chlorid amonný z rozbředlé solanky uvnitř nebo pod kůrou této trpasličí planety. Sonda Dawn s pokročilým iontovým pohonem pracuje už 11 let a před příletem k Ceres prozkoumala další planetku z hlavního pásma planetek Vestu. Ovšem někdy mezi srpnem a říjnem této meziplanetární sondě dojde palivo pro hydrazinové motory, tedy ztratí možnost řízení orientace v prostoru a tedy také potřebný příkon a schopnost komunikace se Zemí. Mezitím sonda Dawn pokračuje v průzkumu Ceres do bezprecedentních podrobností až nakonec na své orbitě kolem tohoto malého světa přestane pracovat.

Štítky: Ceres, Facula, Dawn


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »