Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. červenec 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. červenec 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Cerealia Facula

Uznání: NASA, JPL-Caltech, UCLA, MPS/DLR/IDA

Na této podrobné mozaice je vidět Cerealia Facula, známá jako nejjasnější skvrna na Ceres. Obrazová data s vysokým rozlišením zaznamenala z oběžné dráhy kosmická sonda Dawn z výšky pouhých 34 kilometrů nad povrchem trpasličí planety. Cerealia Facula měří asi 15 kilometrů a nachází se uprostřed kráteru Occator o průměru 90 kilometrů. Podobně jako jiné jasné skvrny (faculae) rozeseté po Ceres, Cerealia Facula není z ledu, ale jde o odkryté pozůstatky soli s odrazivostí špinavého sněhu. Jedná se většinou o uhličitan sodný a chlorid amonný z rozbředlé solanky uvnitř nebo pod kůrou této trpasličí planety. Sonda Dawn s pokročilým iontovým pohonem pracuje už 11 let a před příletem k Ceres prozkoumala další planetku z hlavního pásma planetek Vestu. Ovšem někdy mezi srpnem a říjnem této meziplanetární sondě dojde palivo pro hydrazinové motory, tedy ztratí možnost řízení orientace v prostoru a tedy také potřebný příkon a schopnost komunikace se Zemí. Mezitím sonda Dawn pokračuje v průzkumu Ceres do bezprecedentních podrobností až nakonec na své orbitě kolem tohoto malého světa přestane pracovat.

Štítky: Ceres, Facula, Dawn


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier42

Velká mlhovina v Orionu. Součást nejrozsáhlejšího známého prachoplynného útvaru - komplexu v Orionu, který se rozprostírá přes více než polovinu souhvězdí Orion a má rozměry mnoha set světelných let.

Další informace »