Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. srpen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. srpen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa, Srdce a Duše

Uznání a copyright: Juan Carlos Casado (TWAN, Earth and Stars)

Na snímku teleobjektivem, který v severních souhvězdích Kasiopeja a Perseus zabírá něco přes 10 stupňů, vlevo vystupuje zelenavá koma komety 21P/Giacobini-Zinner. Tato periodická kometa byla zde zachycena 17. srpna a je známým mateřským tělesem nadcházejícího meteorického roje Draconid. Podle předpovědi má být příští měsíc nejjasnější a zde je kometa ve skutečnosti v popředí pole bohatého na hvězdy, jen asi 4 světelné minuty od naší planety. Kometa Giacobini-Zinner nejspíš zůstane příliš slabá, než aby se dala vidět pouhým okem, stejně jako barevné mlhoviny Srdce a Duše ve středu pole zachyceného citlivou digitální kamerou. Ovšem pár otevřených hvězdokup h a chi Persei vpravo by měl být z tmavých míst pouhým okem vidět. Mlhoviny Srdce a Duše se svými vlastními zanořenými mladými hvězdokupami o stáří asi milión let měří něco přes 200 světelných let a jsou 6 až 7 tisíc světelných let daleko. Jsou součástí komplexu aktivních hvězdotvorných oblastí, který se nachází podél spirálního ramene naší Galaxie Mléčné dráhy v Perseu. Hvězdokupa h and Chi Persei je též známá jako dvojitá hvězdokupa a nachází se přibližně ve stejné vzdálenosti. Periodickou kometu Giacobini-Zinner ze Země navštívila kosmická sonda ICE (International Cometary Explorer) po změně svého poslání, když v roce 1985 prošla jejím ohonem.
Oprava: Na přebytečné milióny v rozměru mlhovin upozornili Miroslav Kyselák a Jiří Voříšek.

Štítky: Ngc869, Ic1805, Ic1848, Ngc884, Kometa, 21p


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slunce v Ca-k

Slunce v Ca-k.

Další informace »