Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. srpen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. srpen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa, Srdce a Duše

Uznání a copyright: Juan Carlos Casado (TWAN, Earth and Stars)

Na snímku teleobjektivem, který v severních souhvězdích Kasiopeja a Perseus zabírá něco přes 10 stupňů, vlevo vystupuje zelenavá koma komety 21P/Giacobini-Zinner. Tato periodická kometa byla zde zachycena 17. srpna a je známým mateřským tělesem nadcházejícího meteorického roje Draconid. Podle předpovědi má být příští měsíc nejjasnější a zde je kometa ve skutečnosti v popředí pole bohatého na hvězdy, jen asi 4 světelné minuty od naší planety. Kometa Giacobini-Zinner nejspíš zůstane příliš slabá, než aby se dala vidět pouhým okem, stejně jako barevné mlhoviny Srdce a Duše ve středu pole zachyceného citlivou digitální kamerou. Ovšem pár otevřených hvězdokup h a chi Persei vpravo by měl být z tmavých míst pouhým okem vidět. Mlhoviny Srdce a Duše se svými vlastními zanořenými mladými hvězdokupami o stáří asi milión let měří něco přes 200 světelných let a jsou 6 až 7 tisíc světelných let daleko. Jsou součástí komplexu aktivních hvězdotvorných oblastí, který se nachází podél spirálního ramene naší Galaxie Mléčné dráhy v Perseu. Hvězdokupa h and Chi Persei je též známá jako dvojitá hvězdokupa a nachází se přibližně ve stejné vzdálenosti. Periodickou kometu Giacobini-Zinner ze Země navštívila kosmická sonda ICE (International Cometary Explorer) po změně svého poslání, když v roce 1985 prošla jejím ohonem.
Oprava: Na přebytečné milióny v rozměru mlhovin upozornili Miroslav Kyselák a Jiří Voříšek.

Štítky: Ngc869, Ic1805, Ic1848, Ngc884, Kometa, 21p


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »