Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. srpen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. srpen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa, Srdce a Duše

Uznání a copyright: Juan Carlos Casado (TWAN, Earth and Stars)

Na snímku teleobjektivem, který v severních souhvězdích Kasiopeja a Perseus zabírá něco přes 10 stupňů, vlevo vystupuje zelenavá koma komety 21P/Giacobini-Zinner. Tato periodická kometa byla zde zachycena 17. srpna a je známým mateřským tělesem nadcházejícího meteorického roje Draconid. Podle předpovědi má být příští měsíc nejjasnější a zde je kometa ve skutečnosti v popředí pole bohatého na hvězdy, jen asi 4 světelné minuty od naší planety. Kometa Giacobini-Zinner nejspíš zůstane příliš slabá, než aby se dala vidět pouhým okem, stejně jako barevné mlhoviny Srdce a Duše ve středu pole zachyceného citlivou digitální kamerou. Ovšem pár otevřených hvězdokup h a chi Persei vpravo by měl být z tmavých míst pouhým okem vidět. Mlhoviny Srdce a Duše se svými vlastními zanořenými mladými hvězdokupami o stáří asi milión let měří něco přes 200 světelných let a jsou 6 až 7 tisíc světelných let daleko. Jsou součástí komplexu aktivních hvězdotvorných oblastí, který se nachází podél spirálního ramene naší Galaxie Mléčné dráhy v Perseu. Hvězdokupa h and Chi Persei je též známá jako dvojitá hvězdokupa a nachází se přibližně ve stejné vzdálenosti. Periodickou kometu Giacobini-Zinner ze Země navštívila kosmická sonda ICE (International Cometary Explorer) po změně svého poslání, když v roce 1985 prošla jejím ohonem.
Oprava: Na přebytečné milióny v rozměru mlhovin upozornili Miroslav Kyselák a Jiří Voříšek.

Štítky: Ngc869, Ic1805, Ic1848, Ngc884, Kometa, 21p


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko

Slnko 1.12.2024

Další informace »