Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. srpen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. srpen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stín úplného zatmění Slunce z balónu

Uznání: Kuaray Project, NASA Eclipse Ballooning Project, Brasilia Astronomy Club, Montana State U.

Kde jste byli při velkém americkém zatmění v roce 2017? Minulý týden před rokem vyšlo ven více než 100 miliónů lidí v Severní Americe, aby se podívali na částečné zatmění Slunce, a přes 10 miliónů lidí cestovalo přes část USA, aby mohli uvidět, jak Slunce zcela zmizí za Měsícem při úplném zatmění. Odhadovaných 88 procent dospělých Američanů vidělo zatmění buď osobně nebo elektronicky. Byla to jedna z nejvíce fotografovaných událostí v historii lidstva a snímky tohoto zatmění byly pořizovány někdy i z neobvyklých míst, jako třeba z balónu, který se vznášel v zemské stratosféře. V rámci projektu NASA Eclipse Ballooning project bylo vypuštěno asi 50 takových robotizovaných balónů. Díváte se na políčko z 360-ti stupňového panoramatického videa pořízeného jedním takovým balónem vypuštěným v Idaho studenty z Brazílie ve spolupráci s NASA a Montana State University. Je vidět, jak temný stín Měsíce přelétá Zemi dole. I když úplné zatmění trvalo méně než 3 minuty, tak mnozí, kteří ho viděli mají vzpomínku na celý život. Mnozí Severoameričané budou mít další příležitost zakusit úplné zatmění Slunce v roce 2024.

Štítky: Sluneční zatmění, Balloon, Shadow


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »