Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. srpen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. srpen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stín úplného zatmění Slunce z balónu

Uznání: Kuaray Project, NASA Eclipse Ballooning Project, Brasilia Astronomy Club, Montana State U.

Kde jste byli při velkém americkém zatmění v roce 2017? Minulý týden před rokem vyšlo ven více než 100 miliónů lidí v Severní Americe, aby se podívali na částečné zatmění Slunce, a přes 10 miliónů lidí cestovalo přes část USA, aby mohli uvidět, jak Slunce zcela zmizí za Měsícem při úplném zatmění. Odhadovaných 88 procent dospělých Američanů vidělo zatmění buď osobně nebo elektronicky. Byla to jedna z nejvíce fotografovaných událostí v historii lidstva a snímky tohoto zatmění byly pořizovány někdy i z neobvyklých míst, jako třeba z balónu, který se vznášel v zemské stratosféře. V rámci projektu NASA Eclipse Ballooning project bylo vypuštěno asi 50 takových robotizovaných balónů. Díváte se na políčko z 360-ti stupňového panoramatického videa pořízeného jedním takovým balónem vypuštěným v Idaho studenty z Brazílie ve spolupráci s NASA a Montana State University. Je vidět, jak temný stín Měsíce přelétá Zemi dole. I když úplné zatmění trvalo méně než 3 minuty, tak mnozí, kteří ho viděli mají vzpomínku na celý život. Mnozí Severoameričané budou mít další příležitost zakusit úplné zatmění Slunce v roce 2024.

Štítky: Sluneční zatmění, Balloon, Shadow


37. vesmírný týden 2021

37. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 9. do 19. 9. 2021. Měsíc dorůstá od první čtvrti k úplňku a projde kolem Jupiteru se Saturnem. Večer je vidět také Venuše. Aktivita Slunce je nízká, ale mohli jsme konečně vidět řadu skvrn. Očekáváme velmi zajímavou soukromou misi Crew Dragonu s názvem Inspiration4. Rušno je i v okolí ISS, kde po ruské vycházce probíhá japonsko-francouzská. V týdnu mají odstartovat další várky družic pro satelitní internet – 36 OneWebů a 51 Starlinků. Po dvou startech čínských raket v minulém týdnu tu máme další i v tom následujícím. Před 70 lety zemřel významný český astronom František Nušl.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad Laka

  Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2021 obdržel snímek „Bolid nad Laka“, jehož autorem je Lukáš Veselý     Bolid nad Laka, to je poněkud tajemný název snímku, který astrofotograf Lukáš Veselý zaslal do soutěže Česká astrofotografie měsíce a vyhrál s ním

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Metla čarodejnice

Ďalšia časť hmloviny Riasy.

Další informace »