Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. srpen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. srpen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Oheň na Zemi

Uznání: John McColgan (AFS, BLM)

Někdy se oblasti planety Země rozsvěcují ohněm. Jelikož oheň je rychlým vázáním kyslíku a jelikož je kyslík klíčový indikátor života, tak oheň na kterékoliv planetě by mohl být indikátorem života na takové planetě. Většinu povrchu Země někdy v minulosti sežehnul oheň. I když oheň způsobuje mnoho tragédií, tak na mnoha místech na Zemi se považuje za součást přírodního cyklu ekosystému. Velké ohně pralesů na Zemi jsou obvykle způsobeny lidmi nebo blesky a lze je vidět z oběžné dráhy. Na snímku z roku 2000 je vidět, jak se zmatení losi vyhýbají ohni stáním v řece v údolí Bitterroot v Montaně.

Štítky: Fire, Země, Elk


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »