Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. srpen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. srpen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Oheň na Zemi

Uznání: John McColgan (AFS, BLM)

Někdy se oblasti planety Země rozsvěcují ohněm. Jelikož oheň je rychlým vázáním kyslíku a jelikož je kyslík klíčový indikátor života, tak oheň na kterékoliv planetě by mohl být indikátorem života na takové planetě. Většinu povrchu Země někdy v minulosti sežehnul oheň. I když oheň způsobuje mnoho tragédií, tak na mnoha místech na Zemi se považuje za součást přírodního cyklu ekosystému. Velké ohně pralesů na Zemi jsou obvykle způsobeny lidmi nebo blesky a lze je vidět z oběžné dráhy. Na snímku z roku 2000 je vidět, jak se zmatení losi vyhýbají ohni stáním v řece v údolí Bitterroot v Montaně.

Štítky: Fire, Země, Elk


22. vesmírný týden 2026

22. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2026. Měsíc po první čtvrti dorůstá k úplňku. Venuše je na večerní obloze opravdu výrazná a zdánlivě se přibližuje Jupiteru. Teoreticky by měl být večer vidět i Merkur. Velmi nízko na ranní obloze začíná být vidět Saturn. Sluneční aktivita je zatím nízká. Parádní zážitek přinesl testovací let IFT-12 Super Heavy Starship. Úspěšné byly i malé rakety, evropská Vega-C a Electron. Čína úspěšně vyslala další tříčlennou posádku na svou stanici Tiangong. Devadesátky se dožívá Jan Kolář, který komentoval přistání Apolla 11 na Měsíci. Je to i 60 let od prvního amerického měkkého přistání na Měsíci.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hodina Jupiterovy rotace

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2026 obdržel snímek a video Karla Sandlera s názvem „Hodina Jupiterovy rotace“ Soutěž Česká astrofotografie měsíce je, jak již název naznačuje, zaměřena zejména na fotografie. Ovšem vesmír není statický, na obloze se vše pohybuje, a to od těch

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náladovka měsíc+venuše

venuše + měsíc(6%) a mezi smrky Elnath

Další informace »