Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. srpen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. srpen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Očesávání ESO 137-001

Uznání: NASA, ESA, CXC

Hmotnou kupou galaxií Abell 3627 vzdálenou asi 220 miliónů světelných let se řítí spirální galaxie ESO 137-001. Tato vzdálená galaxie je vidět na barevném kompozitním obrazu z Hubbla a Chandry přes hvězdy v popředí v Mléčné dráze v souhvězdí Jižního trojúhelníku (Triangulum Australe). Jak tato spirální galaxie uhání rychlostí téměř 7 miliónů kilometrů za hodinu, tak její plyn a prach jsou očesávány pryč rázovým tlakem vlastního horkého plynu kupy, když toto řídké médium uvnitř kupy překonává její gravitaci. Na Hubblovu snímku v téměř viditelném světle je patrné, že z očesaného materiálu v krátkých modrých sledujících pruzích vznikly jasné hvězdokupy. Rentgenový snímek z Chandry zase ukazuje enormní rozsah zahřátého, očesaného plynu jako difúzní, tmavší modré stopy, které se táhnou něco přes 400 000 světelných let vpravo dole. Významná ztráta prachu a plynu v této galaxii ztěžuje vznik nových hvězd. Vpravo od ESO 137-001 je žlutavá eliptická galaxie, která má nedostatek hvězdotvorného prachu a plynu.

Štítky: Spirální galaxie, ESO 137-001, Abell 3627, Kupa galaxií, Ram pressure


21. vesmírný týden 2022

21. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 5. do 29. 5. 2022. Měsíc bude vidět mezi poslední čtvrtí a novem na ranní obloze. Přidá se tak k ranní přehlídce planet viditelných okem. Slunce pokračuje ve zvýšené aktivitě doprovázené zajímavými skvrnami. Kosmická loď Starliner konečně plní svou bezpilotní zkušební misi a úspěšně zakotvila u ISS. Solar Orbiter pořídil opravdu mimořádně detailní záběry Slunce. Před 60 lety se v lodi Mercury-Aurora 7 vydal na druhý balistický let Američan Malcolm Scott Carpenter.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Carina a sopka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2022 získal snímek „Carina a sopka“, jehož autorem je Lukáš Veselý Mlhovina Carina, sopečný ostrov La Palma i samotný kráter vulkánu Cumbre Vieja, to vše se vešlo vítězi dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce do jednoho fotografického

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hviezdokopa M13 v Herkulovi

Hviezdokopa M13 v Herkulovi

Další informace »