Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. srpen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. srpen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Blízká proměnná, cefeida RS Pup

Uznání: NASA, ESA, Hubble Heritage Team; Acknowledgement: Howard Bond (STScI & Penn State U.)

Ve středu je jedna z nejdůležitějších hvězd na obloze. Je to zvláště proto, protože ji náhodou obklopuje reflexní mlhovina. Pulzující hvězda RS Puppis je ta nejjasnější hvězda ve středu obrázku, je asi 10 krát hmotnější, než naše Slunce a v průměru je asi 15 000 krát svítivější. RS Pup je cefeida, což je třída proměnných hvězd, jejichž jasnost se využívá k odhadům vzdáleností blízkých galaxií jako jeden z prvních kroků při stanovení měřítka vzdáleností ve vesmíru. Jak RS Pup pulzuje v periodě asi 40 dnů, tak jsou její pravidlené změny jasnosti vidět se zpožděním v mlhovině jako důsledek světelného echa. Měření časového zpoždění a úhlové velikosti mlhoviny astronomům umožňuje při známé rychlosti světla geometrické určení vzdálenosti k RS Pup na 6500 světelných let s pozoruhodně malou chybou plus mínus 90 světelných let. Echem změřená vzdálenost je impozantním úspěchem stelární astronomie, zpřesňuje skutečnou jasnost RS Pup a ve svém důsledku i ostatních cefeid a tak zlepšuje znalost vzdáleností ke galaxiím za Mléčnou dráhou. Tento snímek pořídil Hubblův kosmický dalekohled.

Štítky: Rs pup, Proměnná hvězda cefeida, Reflekční mlhovina


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »