Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. srpen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. srpen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Blízká proměnná, cefeida RS Pup

Uznání: NASA, ESA, Hubble Heritage Team; Acknowledgement: Howard Bond (STScI & Penn State U.)

Ve středu je jedna z nejdůležitějších hvězd na obloze. Je to zvláště proto, protože ji náhodou obklopuje reflexní mlhovina. Pulzující hvězda RS Puppis je ta nejjasnější hvězda ve středu obrázku, je asi 10 krát hmotnější, než naše Slunce a v průměru je asi 15 000 krát svítivější. RS Pup je cefeida, což je třída proměnných hvězd, jejichž jasnost se využívá k odhadům vzdáleností blízkých galaxií jako jeden z prvních kroků při stanovení měřítka vzdáleností ve vesmíru. Jak RS Pup pulzuje v periodě asi 40 dnů, tak jsou její pravidlené změny jasnosti vidět se zpožděním v mlhovině jako důsledek světelného echa. Měření časového zpoždění a úhlové velikosti mlhoviny astronomům umožňuje při známé rychlosti světla geometrické určení vzdálenosti k RS Pup na 6500 světelných let s pozoruhodně malou chybou plus mínus 90 světelných let. Echem změřená vzdálenost je impozantním úspěchem stelární astronomie, zpřesňuje skutečnou jasnost RS Pup a ve svém důsledku i ostatních cefeid a tak zlepšuje znalost vzdáleností ke galaxiím za Mléčnou dráhou. Tento snímek pořídil Hubblův kosmický dalekohled.

Štítky: Rs pup, Proměnná hvězda cefeida, Reflekční mlhovina


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Měsíce a Venuše nad pražskými mosty

Foceno z letenských sadů v Praze. Na snímku jsou společně s Měsícem a Venuší vidět i pražské mosty a historická část Prahy, jako Kostel Panny Marie před Týnem, Národní muzeum, historická budova Národního divadla, nebo Karlův most.

Další informace »