Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. srpen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. srpen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Blízká proměnná, cefeida RS Pup

Uznání: NASA, ESA, Hubble Heritage Team; Acknowledgement: Howard Bond (STScI & Penn State U.)

Ve středu je jedna z nejdůležitějších hvězd na obloze. Je to zvláště proto, protože ji náhodou obklopuje reflexní mlhovina. Pulzující hvězda RS Puppis je ta nejjasnější hvězda ve středu obrázku, je asi 10 krát hmotnější, než naše Slunce a v průměru je asi 15 000 krát svítivější. RS Pup je cefeida, což je třída proměnných hvězd, jejichž jasnost se využívá k odhadům vzdáleností blízkých galaxií jako jeden z prvních kroků při stanovení měřítka vzdáleností ve vesmíru. Jak RS Pup pulzuje v periodě asi 40 dnů, tak jsou její pravidlené změny jasnosti vidět se zpožděním v mlhovině jako důsledek světelného echa. Měření časového zpoždění a úhlové velikosti mlhoviny astronomům umožňuje při známé rychlosti světla geometrické určení vzdálenosti k RS Pup na 6500 světelných let s pozoruhodně malou chybou plus mínus 90 světelných let. Echem změřená vzdálenost je impozantním úspěchem stelární astronomie, zpřesňuje skutečnou jasnost RS Pup a ve svém důsledku i ostatních cefeid a tak zlepšuje znalost vzdáleností ke galaxiím za Mléčnou dráhou. Tento snímek pořídil Hubblův kosmický dalekohled.

Štítky: Rs pup, Proměnná hvězda cefeida, Reflekční mlhovina


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »