Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. srpen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. srpen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Blízký Mars

Uznání a copyright: D. Peach, V. Suc, Chilescope team

Mars nedávno prošel opozicí, 31. července byl nejblíže Zemi ve vzdálenosti zhruba 57,6 miliónů kilometrů a na večení obloze je stále jasný. Tento pozoruhodný snímek pořízený minulý týden ukazuje kotouček rudé planety pro pozemské dalekohledy v jeho téměř největší velikosti, ale pořád menší, než 1/74 zdánlivého průměru měsíčního úplňku. Na skvělém pohledu poté, co planetu zachvátila celoplanetární prachová bouře, se znovu začínají objevovat široké oblasti stínování povrchu. Dole je jasná jižní polární čepička a středem disku prochází údolí Valles Marineris. Pod ním se nachází zhruba kruhová oblast Solis Lacus, někdy známá jako Oko Marsu. Tři výrazné tmavé skvrny v jedné přímce vlevo od středu jsou vulkány Tharsis Montes.

Štítky: Mars, Opposition, Valles Marineris, Solis lacus


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac, Merkúr a Venuša

Mesiac, Merkúr a Venuša na oblačnej oblohe. Nikon D5100 NIKKOR-P Auto 1:2.8 f=180mm ISO 100, 2 sec, f4

Další informace »