Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. září 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. září 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Země aerosolů

Uznání modelu vizualizace: NASA Earth Observatory, GEOS FP, Joshua Stevens

Tato celoplanetární vizualizace identifikuje aerosoly a ukazuje jejich distribuci v zemské atmosféře 23. srpna 2018. Vizualizaci vytváří v reálném čase model GEOS FP (Goddard Earth Observing System Forward Processing), který závisí na kombinaci družicových pozorování Země a pozemských údajích a na základě nich vypočítává přítomnost typů aerosolů, malých pevných částic a kapiček, které cirkulují kolem planety. Model z 23. srpna ukazuje červenou barvou zplodiny hoření, černé částice uhlíku, jako je třeba kouř z požárů ve Spojených Státech a Kanadě, které se zuří ve velkých územích Severní Ameriky a Afriky. Aerosoly mořské vody jsou vidět modře, víří nad nebezpečnými tajfuny poblíž Jižní Koreje a Japonska a nad hurikánem, který ohrožuje Havaj. Fialová barva označuje prach foukaný větry nad africkými a asijskými pouštěmi. Polohy měst se dají zjistit z koncentrace světel na základě družicových snímků Země v noci.

Štítky: Aerosol, Země, Atmosféra, Model


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »