Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. září 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. září 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Země aerosolů

Uznání modelu vizualizace: NASA Earth Observatory, GEOS FP, Joshua Stevens

Tato celoplanetární vizualizace identifikuje aerosoly a ukazuje jejich distribuci v zemské atmosféře 23. srpna 2018. Vizualizaci vytváří v reálném čase model GEOS FP (Goddard Earth Observing System Forward Processing), který závisí na kombinaci družicových pozorování Země a pozemských údajích a na základě nich vypočítává přítomnost typů aerosolů, malých pevných částic a kapiček, které cirkulují kolem planety. Model z 23. srpna ukazuje červenou barvou zplodiny hoření, černé částice uhlíku, jako je třeba kouř z požárů ve Spojených Státech a Kanadě, které se zuří ve velkých územích Severní Ameriky a Afriky. Aerosoly mořské vody jsou vidět modře, víří nad nebezpečnými tajfuny poblíž Jižní Koreje a Japonska a nad hurikánem, který ohrožuje Havaj. Fialová barva označuje prach foukaný větry nad africkými a asijskými pouštěmi. Polohy měst se dají zjistit z koncentrace světel na základě družicových snímků Země v noci.

Štítky: Aerosol, Země, Atmosféra, Model


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zodiakiálne svetlo a Mliečna cesta

Zvieratníkove svetlo a Mliečna cesta

Další informace »