Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. září 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. září 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Země aerosolů

Uznání modelu vizualizace: NASA Earth Observatory, GEOS FP, Joshua Stevens

Tato celoplanetární vizualizace identifikuje aerosoly a ukazuje jejich distribuci v zemské atmosféře 23. srpna 2018. Vizualizaci vytváří v reálném čase model GEOS FP (Goddard Earth Observing System Forward Processing), který závisí na kombinaci družicových pozorování Země a pozemských údajích a na základě nich vypočítává přítomnost typů aerosolů, malých pevných částic a kapiček, které cirkulují kolem planety. Model z 23. srpna ukazuje červenou barvou zplodiny hoření, černé částice uhlíku, jako je třeba kouř z požárů ve Spojených Státech a Kanadě, které se zuří ve velkých územích Severní Ameriky a Afriky. Aerosoly mořské vody jsou vidět modře, víří nad nebezpečnými tajfuny poblíž Jižní Koreje a Japonska a nad hurikánem, který ohrožuje Havaj. Fialová barva označuje prach foukaný větry nad africkými a asijskými pouštěmi. Polohy měst se dají zjistit z koncentrace světel na základě družicových snímků Země v noci.

Štítky: Aerosol, Země, Atmosféra, Model


15. vesmírný týden 2020

15. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2020. Měsíc bude v superúplňku. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Na cestu k ISS se má vydat tříčlenná posádka v lodi Sojuz MS-16. Před 50 lety odstartovalo Apollo 13 na svoji misi s nakonec šťastným koncem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2020 obdržel snímek „C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu“, jehož autorem je Pavel Váňa   Již dlouho tu nebyla hezká jasná kometa. Že by C/2019 Y4 ATLAS překvapila? Zatím tomu vývoj její jasnosti  napovídá. Ale nechme se překvapit.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, středa 8.dubna 2020, těsně před úplnkem, čas cca 1 h (SELČ).

Další informace »