Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. září 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. září 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Silné sluneční vzplanutí

Uznání: SOHO Consortium, LASCO, ESA, NASA

Bylo to jedno z nejsilnějších slunečních vzplanutí v zaznamenané historii. Nastalo v roce 2003, bylo vidět přes celé elektromagnetické spektrum a Slunce se krátce stalo v rentgenovém záření 100 krát jasnější, než normálně. Den po tomto ohromném vzplanutí X 17 a následném výronu koronální hmoty CME (Coronal Mass Ejection) energetické částice z této exploze zasáhly Zemi, vytvořily polární záře a ovlivnily družice. Kosmická observatoř SOHO, která pořídila tyto záběry, byla nastavena do bezpečného želvího režimu, aby se vyhnula dalšímu poškození z této a dalších bouří slunečních částic. Zrychlené video kondenzuje do 10 sekund události během 4 hodin. Výron CME je vidět kolem centrálního slunečního stínítka ve třetí čtvrtině videa a políčka ke konci jsou stále více zašumělá protony z exploze, které zasahují detektor LASCO observatoře SOHO. Sluneční bouře tento den v roce 1859 byla ještě silnější, způsobila jiskření telegrafů na Zemi a je známá jako Carringtonova událost. Tak silné sluneční bouře mohou vytvářet krásné polární záře na obloze, ale představují skutečné nebezpečí, jelikož mohou poškodit družice a dokonce i elektrické soustavy na Zemi.

Štítky: Carringtonova událost, Slunce, Sluneční vzplanutí


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac, Merkúr a Venuša

Mesiac, Merkúr a Venuša na oblačnej oblohe. Nikon D5100 NIKKOR-P Auto 1:2.8 f=180mm ISO 100, 2 sec, f4

Další informace »