Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. září 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. září 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře kolem Saturnova severního pólu

Uznání: NASA, ESA, Hubble, OPAL Program, J. DePasquale (STScI), L. Lamy (Obs. Paris)

Jsou Saturnovy polární záře jako ty pozemské? Hubblův kosmický dalekohled a kosmická sonda Cassini současně sledovaly Saturnův severní pól při závěrečných obězích Cassini v září 2017 a tak pomohly s odpovědí na tuto otázku. Sklon Saturnu tehdy způsobil, že byl severní pól ze Země zřetelně viditelný. Obraz, na který se díváte je kompozitem z ultrafialových snímků polární záře a optických snímků mračen a prstenců Saturnu všech nedávno pořízených Hubblem. Podobně jako na Zemi i Saturnovy severní polární záře mohou kolem pólu tvořit úplné nebo částečné prstence. Ovšem na rozdíl od Země jsou Saturnovy polární záře často spirály a jejich jasnost nejspíše vrcholí před půlnocí a úsvitem. Na rozdíl od Jupiterových polárních září se ty Saturnovy zdají lépe propojeny s vnitřním magnetickým polem Saturnu a okolního proměnlivého slunečního větru. V roce 2004 byly pořízeny podobné snímky jižních polárních září Saturnu, když byl jižní pól této planety dobře vidět ze Země.

Učitelé: APOD ve třídě

Štítky: Saturn, Polární záře, Ultrafialový


29. vesmírný týden 2025

29. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 7. do 20. 7. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Aktivita Slunce je nízká i přes velké množství skvrn. Máme tu poslední období letní viditelnosti komety 3I/ATLAS ze střední Evropy. Noční svítící oblaka se ukazovala jen slabě. Falcon 9 vykonal svůj jubilejní 500. start a rychle pokračuje dál třemi starty. NASA má schválený rozpočet na roky dopředu včetně klíčových misí Artemis. Očekáváme přistání Crew Dragonu mise Axiom-4 z ISS. Před 60 lety jsme poprvé spatřili snímky jiné planety, které pořídila sonda Mariner 4 a před 10 lety jsme poprvé viděli detaily na povrchu Pluta. Před 50 lety proběhl společný let Sojuz-Apollo a před 175 lety provedli američtí astronomové z Harvardu první fotografování, daguerrotypii, hvězdy Vega.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Přelet Mezinárodní kosmické stanice (ISS) | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »