Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. září 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. září 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře kolem Saturnova severního pólu

Uznání: NASA, ESA, Hubble, OPAL Program, J. DePasquale (STScI), L. Lamy (Obs. Paris)

Jsou Saturnovy polární záře jako ty pozemské? Hubblův kosmický dalekohled a kosmická sonda Cassini současně sledovaly Saturnův severní pól při závěrečných obězích Cassini v září 2017 a tak pomohly s odpovědí na tuto otázku. Sklon Saturnu tehdy způsobil, že byl severní pól ze Země zřetelně viditelný. Obraz, na který se díváte je kompozitem z ultrafialových snímků polární záře a optických snímků mračen a prstenců Saturnu všech nedávno pořízených Hubblem. Podobně jako na Zemi i Saturnovy severní polární záře mohou kolem pólu tvořit úplné nebo částečné prstence. Ovšem na rozdíl od Země jsou Saturnovy polární záře často spirály a jejich jasnost nejspíše vrcholí před půlnocí a úsvitem. Na rozdíl od Jupiterových polárních září se ty Saturnovy zdají lépe propojeny s vnitřním magnetickým polem Saturnu a okolního proměnlivého slunečního větru. V roce 2004 byly pořízeny podobné snímky jižních polárních září Saturnu, když byl jižní pól této planety dobře vidět ze Země.

Učitelé: APOD ve třídě

Štítky: Saturn, Polární záře, Ultrafialový


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »