Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. září 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. září 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře kolem Saturnova severního pólu

Uznání: NASA, ESA, Hubble, OPAL Program, J. DePasquale (STScI), L. Lamy (Obs. Paris)

Jsou Saturnovy polární záře jako ty pozemské? Hubblův kosmický dalekohled a kosmická sonda Cassini současně sledovaly Saturnův severní pól při závěrečných obězích Cassini v září 2017 a tak pomohly s odpovědí na tuto otázku. Sklon Saturnu tehdy způsobil, že byl severní pól ze Země zřetelně viditelný. Obraz, na který se díváte je kompozitem z ultrafialových snímků polární záře a optických snímků mračen a prstenců Saturnu všech nedávno pořízených Hubblem. Podobně jako na Zemi i Saturnovy severní polární záře mohou kolem pólu tvořit úplné nebo částečné prstence. Ovšem na rozdíl od Země jsou Saturnovy polární záře často spirály a jejich jasnost nejspíše vrcholí před půlnocí a úsvitem. Na rozdíl od Jupiterových polárních září se ty Saturnovy zdají lépe propojeny s vnitřním magnetickým polem Saturnu a okolního proměnlivého slunečního větru. V roce 2004 byly pořízeny podobné snímky jižních polárních září Saturnu, když byl jižní pól této planety dobře vidět ze Země.

Učitelé: APOD ve třídě

Štítky: Saturn, Polární záře, Ultrafialový


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zvířetníkové světlo

Další informace »