Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. září 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. září 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc za gejzírem lávy

Uznání a copyright: Marcella Giulia Pace (GreenFlash.Photo)

Co se to přiohodilo Měsíci? Nic, ale něco se stalo s jeho obrazem. Teplo z gejzíru vulkanické lávy v popředí záhřálo okolní vzduch, takže se procházející světlo láme jinak než obvykle. Výsledkem je chochol lávy, který vypadá jako by tavil Měsíc. Snímek byl pořízen před týdnem, když za italskou Etnou v erupci zapadal jeseteří úplněk. Obrázek je ve skutečnosti kompozitem dvou snímků pořízených hned po sobě stejnou kamerou a teleobjektivem. První snímek byla rychlá expozice, která zachytila podrobnosti zapadajícího Měsíce, zatímco druhá expozice pořízená o několik minut později po západu Měsíce byla delší, aby zachytila podrobnosti slabých výtrysků lávy. Zborcené obrazy zemskou atmosférou můžeme ze Země vidět jen u Slunce, Měsíce, planet a u hvězd. Zborcení obrazu může nejenom změnit vzhled dobře známých těles do neobvyklých tvarů, ale čas od času může nečekaně zpozdit západ Slunce a Měsíce o několik minut.

APOD v jiných jazycích: anglicky, arabsky, černohorsky, česky, čínsky, francouzsky, francouzsky, hebrejsky, holandsky, chorvatsky, indonézsky, japonsky, katalánsky, korejsky, německy, polsky, rusky, slovinsky, srbsky a španělsky.

Štítky: Měsíc, Mt. Etna, Lava fountain


15. vesmírný týden 2021

15. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 12. 4. do 18. 4. 2021. Měsíc bude v pondělí v novu, objeví se na večerní obloze. Tu stále okupuje Mars v souhvězdí Býka. Ráno nad jihovýchodem pomalu vychází Saturn a Jupiter. Vrtulníček Ingenuity při testu před prvním pokusem o vzlet zaznamenal problém a přípravy se prodlouží. Na ISS je dočasně desetičlenná posádka, než se v sobotu vrátí na Zemi trojice kosmonautů v lodi Sojuz MS-17. Před šedesáti roky začala historie pilotované kosmonautiky, když Jurij Alexejevič Gagarin obletěl Zemi v lodi Vostok 1.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc stáří 2,3 dne

Další informace »