Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. září 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. září 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc za gejzírem lávy

Uznání a copyright: Marcella Giulia Pace (GreenFlash.Photo)

Co se to přiohodilo Měsíci? Nic, ale něco se stalo s jeho obrazem. Teplo z gejzíru vulkanické lávy v popředí záhřálo okolní vzduch, takže se procházející světlo láme jinak než obvykle. Výsledkem je chochol lávy, který vypadá jako by tavil Měsíc. Snímek byl pořízen před týdnem, když za italskou Etnou v erupci zapadal jeseteří úplněk. Obrázek je ve skutečnosti kompozitem dvou snímků pořízených hned po sobě stejnou kamerou a teleobjektivem. První snímek byla rychlá expozice, která zachytila podrobnosti zapadajícího Měsíce, zatímco druhá expozice pořízená o několik minut později po západu Měsíce byla delší, aby zachytila podrobnosti slabých výtrysků lávy. Zborcené obrazy zemskou atmosférou můžeme ze Země vidět jen u Slunce, Měsíce, planet a u hvězd. Zborcení obrazu může nejenom změnit vzhled dobře známých těles do neobvyklých tvarů, ale čas od času může nečekaně zpozdit západ Slunce a Měsíce o několik minut.

APOD v jiných jazycích: anglicky, arabsky, černohorsky, česky, čínsky, francouzsky, francouzsky, hebrejsky, holandsky, chorvatsky, indonézsky, japonsky, katalánsky, korejsky, německy, polsky, rusky, slovinsky, srbsky a španělsky.

Štítky: Měsíc, Mt. Etna, Lava fountain


47. vesmírný týden 2019

47. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 18. 11. do 24. 11. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer za soumraku je vidět Venuše a Jupiter, blížící se do konjunkce, a Saturn. Ráno je vidět Mars a vyhoupne se i Merkur. Ultima Thule, kterou navštívila sonda New Horizons, se nyní oficiálně nazývá Arrkoth. Série zajímavých výstupů z ISS, která právě začala, má za úkol opravit astrofyzikální přístroj AMS-02. Sonda Hayabusa 2 se vrací k Zemi. Historicky už počtvrté letěl a přistál první stupeň rakety Falcon 9. Proběhly dva čínské starty v jednom dni. Před 130 lety se narodil Edwin Hubble. Mise Apollo 12 probíhala před padesáti roky. Před 25 lety startovala sonda COBE zkoumající reliktní záření.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše a Jupiter se blíží do konjunkce

Další informace »