Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. únor 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. únor 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnovy trvalé polární záře

Uznání: J. Clarke (Boston U.) & Z. Levay (STScI), ESA, NASA

Jsou Saturnovy polární záře podobné těm pozemským? Na tuto otázku pomáhal odpovědět dalekohled Hubble Space Telescope spolu se sondou Cassini při simultánním sledování jižního pólu Saturna při přibližování Cassiniho k plynovému obru v lednu 2004. Hubble pořizoval snímky v ultrafialovém světle, zatímco Cassini zaznamenával rádiové emise a sledoval sluneční vítr. Saturnovy polární záře tvoří kolem magnetických pólů, podobně jako u Země, úplné nebo částečné prstence. Ovšem Saturnovy polární záře trvají celé dny, na rozdíl od několika minut na Zemi. I když i Saturnovy polární záře jistě vytvářejí do atmosféry vstupující nabité částice, tak se zdá, že je na rozdíl od Země nebo Jupitera daleko více ovlivňuje sluneční vítr. Sekvence nahoře ukazuje tři snímky Saturna z Hubbla, pokaždé s odstupem dvou dnů.

Štítky: Saturn, Polární záře, Auroras


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »