Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. únor 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. únor 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnovy polární záře

Uznání: J. Trauger (JPL), NASA

Saturnovy prstence jsou jednou z nejlepších podívaných v celé sluneční soustavě. Přesto ale tento snímek z kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope nabízí pěkný pohled jiného druhu na prstence kolem Saturna - prstence ultrafialových polárních září, které obepínají pól. Tyto Saturnovy polární záře se vypínají více jak 1000 mil nad vrcholky mračen a předpokládá se, že jsou analogické těm pozemským. Vědci hlásí při sledování přílivů a odlivů Saturnových polárních září pomocí Hubblových kamer a přístrojů na palubě sondy Cassini některé překvapivé výsledky. Na tomto snímku ve falešných barvách, který byl pořízen v ultrafialovém světle, červená polární záře identifikuje emisi atomárního vodíku, zatímco mnohem koncentrovanější bílé oblasti září díky molekulám vodíku.

Štítky: Saturn, Polární záře


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »