Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. říjen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. říjen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Čerenkovovův dalekohled při západu Slunce

Uznání a copyright: Sarah Brands (University of Amsterdam)

Nový dalekohled odrážel 10. října světlo zapadajícího Slunce. Jeho segmentované zrcadlo obrací obraz krásné večerní oblohy s tmavým obzorem nahoře a barvami západu dole z observatoře Roque del Los Muchachos z ostrova La Palma na Kanárských ostrovech. Segmetované zrcadlo pokrývá průměr 23 metrů a je montované na otevřené konstrukci dalekohledu Large Scale Telescope 1, který byl uveden do provozu jako první část soustavy Čerenkovových dalekohledů CTA (Cherenkov Telescope Array). Většině pozemských dalekohledů překáží atmosféra, která rozmazává, rozptyluje a absorbuje světlo. Ovšem Čerenkovovy dalekohledy jsou navrženy pro detekci gama záření o velmi vysokých energiích a pro svou činnost atmosféru potřebují. Jak do horní atmosféry dopadají gama paprsky, tak ve vzduchu vytvářejí spršky vysokoenergetických částic. Velká rychlá kamera v ohniskové rovině pak zaznamenává záblesky optického světla zvaného Čerenkovovo záření, které vzniká sprškami částic ve vzduchu. Záblesky tak mohou ukázat na čas, směr a energii přicházejícího gama záření. Pro CTA se plánuje nakonec více než 100 Čerenkovových dalekohledů na severní i jižní polokouli planety Země.

Štítky: Cherenkov, Gamma ray, Dalekohled


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »