Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. říjen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. říjen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mléčná dráha z léta na zimu

Uznání a copyright: Dong Han

Toto podzimní noční panoráma pořízené kolem místní půlnoci sleduje oblouk Mléčné dráhy přes severní obzor z High Fens, Eifel Nature Park na hranicích Belgie a Německa. Přeneste svůj pohled z mokřad na západě k východu (zleva doprava) a můžete uvidět hvězdy, které byly výrazné na severní letní obloze a i ty, které budou brzy dominovat severním zimním nocím. Nad jihozápadním obzorem zcela vlevo zapadá nejjasnější toulavý Mars proti téměř nepřekonatelné záři města. Vlevo od středu překračují Mléčnou dráhu hvězdy Altair, Deneb a Vega, též známé jako Letní trojúhelník. Na severovýchodě svítí Capella a Aldebaran, které jsou částí Zimního šestiúhelníku spolu s krásnou hvězdokupou Plejády. Dřevěný chodník vede téměř přímo k Velkému vozu, což je asterismus viditelný ze severních šířek každou roční dobu. Spojnice zadních hvězd Velkého vozu míří k Polárce a tudíž k severnímu nebeskému pólu, téměř přímo ve středu nad ním. Skoro nahoře tohoto obrázku noční oblohy je další velká galaxie, Andromeda.

Štítky: Mléčná dráha, Summer triangle, Aldebaran


4. vesmírný týden 2026

4. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 1. do 25. 1. 2026. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Saturn s Neptunem jsou večer na jihozápadě, Uran je nejvýše a nad jihovýchodem je jasný Jupiter. Tři nejmenší planety jsou v zorném poli koronografu SOHO. Aktivita Slunce je zvýšená a nelze vyloučit ani slabší polární záře. Kromě komety 24P/Schaumasse, viditelné nejlépe v druhé polovině noci, připomínáme také zmínku o nadějných kometách jarní oblohy. S blížící se misí Artemis II kolem Měsíce jsme mohli na Floridě zaznamenat vývoz rakety SLS i s mobilní startovní věží na startovní rampu. Před 20 lety startovala na svou misi sonda New Horizons, tehdy ještě k planetě Pluto. Před 40 lety snímal Voyager 2 zblízka Uran.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tulip Nebula

Titul Česká astrofotografie měsíce za listopad 2025 obdržel snímek „Tulip Nebula“, jehož autorem je astrofotograf Peter Jurista Víte, že nejkrásnější tulipán nekoupíte v Holandsku, ale objevíte jej na noční obloze? Zejména v létě vysoko nad našimi hlavami brázdí bůh Zeus, proměněný v Labuť, když

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Falkon 9

Náhodné pozorování při podvečerním výstupu na Plešivec.

Další informace »