Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. říjen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. říjen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Halo Kočičího oka

Uznání a copyright: Data: Michael Joner (West Mountain Observatory, BYU),
Romano Corradi (IAC), Hubble Legacy Archive - Processing: Robert Gendler

To není žádný start rakety Falcon 9 po západu Slunce, mlhovina Kočičí oko (NGC 6543) je jednou z nejvíce známých mlhovin na obloze. Úplně v centru tohoto kompozitního obrázku zpracovaného tak, že ukazuje ohromné, ale velice slabé halo z plynného materiálu o rozměru přes tři světelné roky, jsou její trochu strašidelné symetrie. Obraz vznikl z obrazových dat z pozemských a kosmických dalekohledů a ukazuje rozsáhlou emisi kolem jasnější, dobře známé planetární mlhoviny. Planetární mlhoviny se už dlouho označují jako závěrečné fáze života Slunci podobných hvězd. Ovšem teprve nedávno bylo u některých planetárních mlhovina objeveno halo jako je toto, které nejspíš vzniká z materiálu odhazovaného v dřívějších aktivních epizodách vývoje hvězdy. O fázi planetární mlhoviny se předpokládá, že trvá kolem 10 000 světelných let, ale stáří vnějších filamentrárních částí tohoto halo astronomové odhadují na 40 000 až 90 000 let.

Štítky: Halo, Ngc6543, Planetární mlhovina, Ne falcon 9


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »