Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. říjen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. říjen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Halo Kočičího oka

Uznání a copyright: Data: Michael Joner (West Mountain Observatory, BYU),
Romano Corradi (IAC), Hubble Legacy Archive - Processing: Robert Gendler

To není žádný start rakety Falcon 9 po západu Slunce, mlhovina Kočičí oko (NGC 6543) je jednou z nejvíce známých mlhovin na obloze. Úplně v centru tohoto kompozitního obrázku zpracovaného tak, že ukazuje ohromné, ale velice slabé halo z plynného materiálu o rozměru přes tři světelné roky, jsou její trochu strašidelné symetrie. Obraz vznikl z obrazových dat z pozemských a kosmických dalekohledů a ukazuje rozsáhlou emisi kolem jasnější, dobře známé planetární mlhoviny. Planetární mlhoviny se už dlouho označují jako závěrečné fáze života Slunci podobných hvězd. Ovšem teprve nedávno bylo u některých planetárních mlhovina objeveno halo jako je toto, které nejspíš vzniká z materiálu odhazovaného v dřívějších aktivních epizodách vývoje hvězdy. O fázi planetární mlhoviny se předpokládá, že trvá kolem 10 000 světelných let, ale stáří vnějších filamentrárních částí tohoto halo astronomové odhadují na 40 000 až 90 000 let.

Štítky: Halo, Ngc6543, Planetární mlhovina, Ne falcon 9


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše v Plejádách

Další informace »