Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. říjen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. říjen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Meteor, kometa a Mořský racek (mlhovina)

Uznání a copyright: Takao Sambommatsu

Na tomto jediném snímku byl zachycen meteor, kometa a fotogenická mlhovina. Nejblíž a nejprchavější je prolétající meteor vpravo nahoře, byl vidět méně než sekundu. Meteor, který se v zemské atmosféře rozpadl, byl nejspíš malým kousíčkem trosek z jádra komety 21P/Giacobini-Zinner, která je shodou okolností zachycena na stejném snímku. Kometa 21P je zobrazená ze Země přes vnitřní Sluneční soustavu a vyniká svým dlouhým prachovým ohonem, který se horizontálně rozšiřuje přes střed snímku. Tato kometa byla vidět triedrem několik minulých měsíců, ale jak se nyní vrací zpátky k oběžné dráze Jupiteru, tak slábne. Při vzdálenosti 3500 světelných let je nejvzdálenější IC 2177, mlhovina Mořský racek, která je vidět vlevo. Poměrně rozsáhlá mlhovina Mořský racek má rozpětí křídel zhruba 250 světelných let a nejspíš zůstane viditelná stovky tisíců let. Kombinace dlouhých expozic pořízených před dvěma týdny z města Iwaki-City v Japonsku umožnila na snímku zachytit i ty nejjemnější podrobnosti. Také vy můžete spatřit takový meteor a možná dříve, než si myslíte: dnes v noci vrcholí meteorický roj Orionid.

Štítky: Kometa 21P, Meteor, Mlhovina Mořský racek


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »