Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. říjen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. říjen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Meteor, kometa a Mořský racek (mlhovina)

Uznání a copyright: Takao Sambommatsu

Na tomto jediném snímku byl zachycen meteor, kometa a fotogenická mlhovina. Nejblíž a nejprchavější je prolétající meteor vpravo nahoře, byl vidět méně než sekundu. Meteor, který se v zemské atmosféře rozpadl, byl nejspíš malým kousíčkem trosek z jádra komety 21P/Giacobini-Zinner, která je shodou okolností zachycena na stejném snímku. Kometa 21P je zobrazená ze Země přes vnitřní Sluneční soustavu a vyniká svým dlouhým prachovým ohonem, který se horizontálně rozšiřuje přes střed snímku. Tato kometa byla vidět triedrem několik minulých měsíců, ale jak se nyní vrací zpátky k oběžné dráze Jupiteru, tak slábne. Při vzdálenosti 3500 světelných let je nejvzdálenější IC 2177, mlhovina Mořský racek, která je vidět vlevo. Poměrně rozsáhlá mlhovina Mořský racek má rozpětí křídel zhruba 250 světelných let a nejspíš zůstane viditelná stovky tisíců let. Kombinace dlouhých expozic pořízených před dvěma týdny z města Iwaki-City v Japonsku umožnila na snímku zachytit i ty nejjemnější podrobnosti. Také vy můžete spatřit takový meteor a možná dříve, než si myslíte: dnes v noci vrcholí meteorický roj Orionid.

Štítky: Kometa 21P, Meteor, Mlhovina Mořský racek


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »