Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. říjen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. říjen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Meteor, kometa a Mořský racek (mlhovina)

Uznání a copyright: Takao Sambommatsu

Na tomto jediném snímku byl zachycen meteor, kometa a fotogenická mlhovina. Nejblíž a nejprchavější je prolétající meteor vpravo nahoře, byl vidět méně než sekundu. Meteor, který se v zemské atmosféře rozpadl, byl nejspíš malým kousíčkem trosek z jádra komety 21P/Giacobini-Zinner, která je shodou okolností zachycena na stejném snímku. Kometa 21P je zobrazená ze Země přes vnitřní Sluneční soustavu a vyniká svým dlouhým prachovým ohonem, který se horizontálně rozšiřuje přes střed snímku. Tato kometa byla vidět triedrem několik minulých měsíců, ale jak se nyní vrací zpátky k oběžné dráze Jupiteru, tak slábne. Při vzdálenosti 3500 světelných let je nejvzdálenější IC 2177, mlhovina Mořský racek, která je vidět vlevo. Poměrně rozsáhlá mlhovina Mořský racek má rozpětí křídel zhruba 250 světelných let a nejspíš zůstane viditelná stovky tisíců let. Kombinace dlouhých expozic pořízených před dvěma týdny z města Iwaki-City v Japonsku umožnila na snímku zachytit i ty nejjemnější podrobnosti. Také vy můžete spatřit takový meteor a možná dříve, než si myslíte: dnes v noci vrcholí meteorický roj Orionid.

Štítky: Kometa 21P, Meteor, Mlhovina Mořský racek


47. vesmírný týden 2019

47. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 18. 11. do 24. 11. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer za soumraku je vidět Venuše a Jupiter, blížící se do konjunkce, a Saturn. Ráno je vidět Mars a vyhoupne se i Merkur. Ultima Thule, kterou navštívila sonda New Horizons, se nyní oficiálně nazývá Arrkoth. Série zajímavých výstupů z ISS, která právě začala, má za úkol opravit astrofyzikální přístroj AMS-02. Sonda Hayabusa 2 se vrací k Zemi. Historicky už počtvrté letěl a přistál první stupeň rakety Falcon 9. Proběhly dva čínské starty v jednom dni. Před 130 lety se narodil Edwin Hubble. Mise Apollo 12 probíhala před padesáti roky. Před 25 lety startovala sonda COBE zkoumající reliktní záření.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše a Jupiter se blíží do konjunkce

Další informace »