Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. říjen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. říjen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Meteor, kometa a Mořský racek (mlhovina)

Uznání a copyright: Takao Sambommatsu

Na tomto jediném snímku byl zachycen meteor, kometa a fotogenická mlhovina. Nejblíž a nejprchavější je prolétající meteor vpravo nahoře, byl vidět méně než sekundu. Meteor, který se v zemské atmosféře rozpadl, byl nejspíš malým kousíčkem trosek z jádra komety 21P/Giacobini-Zinner, která je shodou okolností zachycena na stejném snímku. Kometa 21P je zobrazená ze Země přes vnitřní Sluneční soustavu a vyniká svým dlouhým prachovým ohonem, který se horizontálně rozšiřuje přes střed snímku. Tato kometa byla vidět triedrem několik minulých měsíců, ale jak se nyní vrací zpátky k oběžné dráze Jupiteru, tak slábne. Při vzdálenosti 3500 světelných let je nejvzdálenější IC 2177, mlhovina Mořský racek, která je vidět vlevo. Poměrně rozsáhlá mlhovina Mořský racek má rozpětí křídel zhruba 250 světelných let a nejspíš zůstane viditelná stovky tisíců let. Kombinace dlouhých expozic pořízených před dvěma týdny z města Iwaki-City v Japonsku umožnila na snímku zachytit i ty nejjemnější podrobnosti. Také vy můžete spatřit takový meteor a možná dříve, než si myslíte: dnes v noci vrcholí meteorický roj Orionid.

Štítky: Kometa 21P, Meteor, Mlhovina Mořský racek


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »