Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. listopad 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. listopad 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nečekaná dráha mezihvězdné planetky 'Oumuamua

Uznání: NASA, JPL, Caltech

Proč se dráha 'Oumuamua liší od té očekávané? Minulý rok se objekt 1I/2017 U1 'Oumuamua stal první známou planetkou z mezihvězdného prostoru, která prolétla naší Sluneční soustavou. Jen něco více před rokem toto převalující se mezihvězdné skalisko prošlo v blízkosti Země. Budoucí dráha planetky by se měla dát snadno předpovědět podle standardní gravitace, ale ukázalo se, že se dráha 'Oumuamua poněkud liší. Na této animaci je vidět, jak se 'Oumuamua přibližuje a vzdaluje z blízkosti našeho Slunce s označenou očekávanou a pozorovanou drahou. Přední přirozená hypotéza pro tuto nečekanou odchylku je, že se na Sluncem zahřáté planetce staly aktivní vnitřní výtrysky plynu, ale pokračují i další spekulace a počítačové simulace. 'Oumuamua se nikdy nevrátí, ale dá se očekávat, že moderní přehlídky oblohy v několika příštích letech najdou a budou sledovat další podobné mezihvězdné planetky.

Štítky: ‘Oumuamua, Asteroid, Dráha


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Animácia pohybu blízkozemskej planetky s označením 2021 DW1

Další informace »