Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. listopad 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. listopad 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vypouklý Měsíc za švédskou horou

Uznání a copyright: Göran Strand

To je vypouklý Měsíc před poslední čtvrtí. Pozemšťané znají dobře úplněk, kdy je celá tvář Luny osvětlená Sluncem a srpek Měsíce, kdy je osvětlem jen užší pás Měsíce. Když je osvětlena více než polovina Měsíce, ale je ještě daleko k úplnému osvětlení, tak se tato fáze nazývá vypouklá. Vypouklý Měsíc je sice v televizi nebo ve filmu vidět jen zřídka, ale na obloze je pochopitelně docela běžný. Na tomto snímku pořízeném ve Švédsku z Jämtland je vidět ke konci minulého měsíce. Vypouklý Měsíc se za několik dnů změnil na srpek a pak na nov, potom zase zpátky na srpek a o několik dní později byl zase vypouklý. Dnes v noci také uvidíte vypouklý Měsíc, který povede k bobřímu úplňku v pátek v noci. Fotograf se přichystal vyfotografovat malebný vypouklý Měsíc a byl docela překvapený, když na snímku našel letadlo, které je jistě v popředí, ale vypadá, jako by prolétalo za Měsícem.

Štítky: Měsíc, Gibbous, Phase


34. vesmírný týden 2019

34. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 19. 8. do 25. 8. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer můžeme pozorovat nízko nad jihem Jupiter a Saturn. Konjunkce Marsu a Venuše proběhne na snímcích SOHO. Aktivita Slunce je velmi nízká. Očekáváme bezpilotní test Sojuzu. Sonda Chandrayyan-2 je na cestě k Měsíci. Problémy s padáky ExoMars 2020 pokračují. Známe čtyři kandidáty na odběr vzorků z Bennu. Parker Solar Probe se potřetí zanoří ke Slunci. Před 30 lety prolétl Voyager 2 kolem Neptunu a zmapoval tak poslední do té doby neprozkoumanou velkou planetu a její měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Měsíc ve stínu Země 16. 7. 2019

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2019 obdržel snímek „Měsíc ve stínu Země 16. 7. 2019“, jehož autorem je Dalibor Hanžl   Opět máme za sebou zajímavý a zejména estetický astronomický úkaz – částečné zatmění Měsíce. A také další kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha v souhvězdí Orla

Další informace »