Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. listopad 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. listopad 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Networ polární záře nad Norskem

Uznání a copyright: Ole C. Salomonsen (Arctic Light Photo)

Byl Halloween a obloha vypadala jako nějaký netvor. Jaký netvor, to už si astrofotograf nebyl jist, ale (můžete něco navrhnout). Ovšem co toto trochu způsobilo si jistý byl: Exactly what caused this strašidelné zjevení v roce 2013 způsobilo si jistý byl: jedna z nejlepších polárních září v nedávných letech. Nedávná energetická vzplanutí na Slunci vyvolala ještě mnoho dalších . Tato nádherná polární záře měla neobvykle vysoký stupeň podrobností. Živé zelené a fialové barvy polární záře na snímku nahoře jsou způsobeny reakcí kyslíku a dusíku se sprškami elektronů dopadajících do vysoké atmosféry. Trochu strašidelné popředí tvoří břízy v norském městě Tromsø. Nedávné geomagnetické bouře byly také doprovázeny fotogenickými polárními zářemi.

Štítky: Polární záře, Norway, Korona


49. vesmírný týden 2019

49. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 2. 12. do 8. 12. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, Jupiter rychle mizí. Ráno je vidět Merkur a Mars. Na ISS má proběhnout další výstup k AMS-02 a měly by k ní startovat dvě zásobovací lodi. Před 380 lety byl pozorován první přechod Venuše přes sluneční kotouč.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planety nad západním obzorem

Další informace »