Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. listopad 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. listopad 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Tarantule

Uznání a copyright: Peter Ward (Barden Ridge Observatory)

Mlhovina Tarantule, též zvaná 30 Doradus, má průměr více než 1000 světelných let a je to obrovská porodnice hvězd v blízké satelitní galaxii Velké Magellanovo mračno. Je asi 180 000 světelných let daleko a je to největší a nejbouřlivější známá hvězdotvorná oblast v celé Místní skupině galaxií Tento kosmický pavoukovec se protahuje na nádherném pohledu složeném z dat z úzkopásmového filtru se středem na emisi ionizovaných atomů vodíku. Uvnitř Tarantule (NGC 2070) řádí intenzivní radiace, hvězdné větry a rázové vlny supernov z centrální mladé hvězdokupy hmotných hvězd katalogizované jako R136, které dodávají energii záři mlhoviny a utvářejí pavoučí vlákna. Kolem Tarantule se nacházejí další hvězdotvorné oblasti s mladými hvězdokupami, filamenty a s nafouknutými bublinovitými mračny. Na obrázku je vlevo od středu vidět i místo nejbližší supernovy moderní doby SN 1987A. Bohaté zorné pole zabírá asi 1 stupeň, neboli 2 úplňky v jižním souhvězdí Mečouna (Dorado). Pokud by byla mlhovina Tarantule blíže, řekněme 1500 světelných let daleko jako místní hvězdotvorná Mlhovina v Orionu, tak by zabírala půl oblohy.

Stále aktivní: Meteorický roj Leonid.

Štítky: Ngc2070, Tarantula nebula, 30 Doradus, Lmc


24. vesmírný týden 2024

24. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 6. do 16. 6. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Na Slunci je stále ještě hodně skvrn. V sobotu 8. 6. došlo navíc k silné erupci s nadějí na polární záři. Kosmická loď Starliner byla konečně vypuštěna a úspěšně dorazila k Mezinárodní vesmírné stanici. SuperHeavy Starship ohromila při 4. testovacím letu přistáním obou stupňů na mořskou hladinu. Před 180 lety se narodil W. R. Brooks, mj. spoluobjevitel známé komety 12P, jejíž prach je nyní dobře vidět i ze Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »