Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. listopad 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. listopad 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kopec, Měsíc a Saturn

Uznání a copyright: Tamas Ladanyi (TWAN)

Minulou neděli, když byl Měsíc velice mladý, jeho Sluncem osvětlený srpek visel nízko nad západním obzorem. Na podvečerní obloze se k jeho silnému svitu Země se přidal Saturn v krásné konjunkci, ze které se mohli těšit pozorovatelé na celé Zemi. Na tiché jasné podvečerní obloze jsou na snímku teleobjektivem na kopci u Veszprému v Maďarsku vidět matka, dcera, jasná planeta a mladý Měsíc. Měsíc samozřejmě stárne, pro někoho příliš rychle, a dnes v noci jeho Sluncem osvětlená část dosáhne fáze první čtvrti. Pozorovatelé, kteří si budou tento víkend užívat čas pod Měsícem a hvězdami mohou uvidět každoroční déšť kometárního prachu, jinak též známého jako meteorický roj Leonid.

Jak: fotografovat meteorický roj Leonid.

Štítky: Měsíc, Saturn, Konjunkce


13. vesmírný týden 2026

13. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2026. Měsíc bude v první čtvrti, projde kolem Jupiteru a na konci týdně zakryje hvězdu Regulus. Večer je už dobře vidět Venuše, Jupiter a Uran. Ráno je extrémně nízko Merkur. Aktivita Slunce byla lehce zvýšená, ale polární záři zatím zakryly mraky. Večer sledujeme zajímavou kometu MAPS, ráno rychle zjasňující R3 PanSTARRS. NASA nechala vyvézt raketu SLS a proběhnou přípravy na pokus o start mise Artemis II 1. dubna. Testuje se nová verze nosiče Super Heavy. K ISS vyrazil nákladní Progress MS-33 z opravené rampy na Bajkonuru. V noci na neděli se posouvá čas o hodinu napřed na letní (SELČ). Před dvaceti lety se začala psát historie nejúspěšnější kosmické firmy SpaceX.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter, přechod Io a jejího stínu

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2026 obdržel snímek Karla Sandlera s názvem „Jupiter, přechod měsíce Io a jeho stínu“ Pohlédneme-li v současné době na noční oblohu, pravděpodobně nás zaujme jasný objekt, nacházející se nyní v souhvězdí Blíženců. Nejedná se o žádnou jasnou hvězdu.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše

Další informace »