Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. září 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. září 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zářijová ranní obloha

Uznání a copyright: Tamas Ladanyi (TWAN)

Na ranní obloze 18. září se nad hradem ve Veszpremu v Maďarsku poblíž roviny ekliptiky potkal Měsíc a tři planety s jasnou hvězdou. Na úsvitové obloze nad východním obzorem stále ještě svítí Merkur a Mars, ale už brzy zmizí v záři Slunce. Ta jasná tečka vedle ubývajícího Měsíce je Regulus, alfa hvězda souhvězdí Lva s brilantní Venuší skoro nahoře. Krásnou ranní konjunkci Měsíce, planet a jasné hvězdy mohli sledovat lidé na celé planetě Zemi, kteří si ráno přivstali. Je také pozoruhodné, že 18. září světového času Měsíc zakryl, neboli přešel před hvězdou Regulus a také každou z těch tří planet v průběhu 24 hodin. Měření času a sledování těchto lunárních zákrytů, které byly vidět z různých míst, bylo ovšem poněkud složitější a většinou vyžadovalo pozorování na denní obloze.

Štítky: Venuše, Měsíc, Konjunkce, Mars, Merkur, Regulus


13. vesmírný týden 2026

13. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2026. Měsíc bude v první čtvrti, projde kolem Jupiteru a na konci týdně zakryje hvězdu Regulus. Večer je už dobře vidět Venuše, Jupiter a Uran. Ráno je extrémně nízko Merkur. Aktivita Slunce byla lehce zvýšená, ale polární záři zatím zakryly mraky. Večer sledujeme zajímavou kometu MAPS, ráno rychle zjasňující R3 PanSTARRS. NASA nechala vyvézt raketu SLS a proběhnou přípravy na pokus o start mise Artemis II 1. dubna. Testuje se nová verze nosiče Super Heavy. K ISS vyrazil nákladní Progress MS-33 z opravené rampy na Bajkonuru. V noci na neděli se posouvá čas o hodinu napřed na letní (SELČ). Před dvaceti lety se začala psát historie nejúspěšnější kosmické firmy SpaceX.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter, přechod Io a jejího stínu

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2026 obdržel snímek Karla Sandlera s názvem „Jupiter, přechod měsíce Io a jeho stínu“ Pohlédneme-li v současné době na noční oblohu, pravděpodobně nás zaujme jasný objekt, nacházející se nyní v souhvězdí Blíženců. Nejedná se o žádnou jasnou hvězdu.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše

Další informace »