Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. listopad 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. listopad 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vrak při západu Měsíce

Uznání a copyright: Vikas Chander

Na noční mořské obloze se u západního obzoru chystá zapadnout srpek Měsíce. Snímek, z kterého dýchá atmosféra, byl pořízen 11. září z pouštního Pobřeží koster v Namibii. Měsíc je tak blízko západu, že jeho světlo už dlouhým průchodem atmosférou nad Atlantikem zčervenalo a zesláblo. Ovšem ve středu snímku stále ještě jasně září Venuše a její světlo odrážejí klidné vody oceánu. Nebeské světlo nad brilantní Večernicí je jasná planeta Jupiter. Namibijské Pobřeží koster se jmenuje podle mnoha kdysi vyplavených koster lachtanů a velryb. V nedávných dobách se více proslavilo vraky lodí.

Štítky: Venuše, Měsíc, Jupiter


44. vesmírný týden 2025

44. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 10. do 2. 11. 2025. Měsíc bude v první čtvrti. Saturn je dobře vidět večer, později v noci se přidává Jupiter, ráno končí viditelnost Venuše. Kometa C/2025 A6 (Lemmon) nám dělá radost nízko na večerní obloze, pokud se vůbec vyjasní. O něco výše je trochu slabší kometa C/2025 R2 (SWAN). Obě jsou krásné ve větším dalekohledu. Dozvěděli jsme se, kterých 13 experimentů mise Aleše Svobody na ISS podpoří ESA. Japonská zásobovací loď HTV-X je na cestě k ISS. Mezinárodní vesmírná stanice je trvale obydlena již 25 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Když se blýská v dáli

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2025 obdržel snímek „Když se blýská v dáli“, jehož autorem je astrofotograf Lukáš Veselý Měsíc září je již dávno za námi a s ním i další kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce. A tentokrát se porota opravdu „zapotila“. Ze 42 zaslaných snímků vybrat ten

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Uran, Plejády a Býk iPhonem 15 Pro Max.

Další informace »