Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. listopad 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. listopad 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dobré ráno Leonido

Uznání a copyright: Stephane Vetter (Nuits sacrées), TWAN

Ráno za úsvitu 17. listopadu se hodinu před východem Slunce jasnou oblohou zablýsknul jasný barevný meteor. Podzimní ranní okamžik byl zachycen z 1165 metrů vysokého výrazného vrcholu Hochblauen v Černém lese na jihu Německa. Za úsvitu stále svítí Sirius, stejně jako dobře známé hvězdy v Orionu rozeznatelné u jihozápadního obzoru, přičemž meteor se zdá mířit přímo k pásu a meči lovce. Meteor byl součástí každoročního meteorického roje Leonid, takže jeho stopa míří zpátky do radiantu roje. Souhvězdí Lva je vysoko nad obzorem, vlevo nahoře už mimo snímek.

Štítky: Meteor, Leonids Meteor Shower, Orion, Serene


18. vesmírný týden 2026

18. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 4. do 3. 5. 2026. Měsíc bude v úplňku. Večer je nízko nad západem jasná Venuše a o něco výše je Jupiter. Aktivita Slunce se zvýšila. Kometa C/2025 R3 (PanSTARRS) prošla zorným polem koronografů a zjasnila asi na 1 mag. V Polsku se díky českým astronomům podařilo nalézt železný meteorit z pádu výrazného bolidu 17. 4. Raketa New Glenn společnosti Blue Origin potřetí startovala a stejný první stupeň podruhé přistál, ale náklad nebyl dopraven. K ISS se přibližně po měsíci vydal další nákladní Progress. V roce 1006 byla v souhvězdí Vlka spatřena jasná supernova.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

LDN 1448

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2026 obdržel snímek Zdeňka Vojče s názvem „LDN 1448“ Březnové kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce, kterou zaštiťuje Česká astronomická společnost, vyhrál snímek s názvem „LDN 1448“ astrofotografa Zdeňka Vojče. Objekt označovaný jako LDN 1448, známý

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuša a Urán pri Plejádach

Ohnisko 200 mm, expozícia 15 s, clona 7,1, ISO 1600.

Další informace »