Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. prosinec 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. prosinec 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

3D Bennu

Uznání: NASA, GSFC, U. Arizona - Stereo Image Copyright: Patrick Vantuyne

Nasaďte si své červenomodré brýle a pojďte se vznášet u planetky 101955 Bennu. Tento maličký svět ve Sluneční soustavě se dá srovnat s jednou budovou Empire State Building (méně než 500 metrů) a má tvar otáčející se káči s drsným, balvany posetým povrchem. Snímky potřebné k vytvoření tohoto anaglyfu pořídila 3. prosince ze vzdálenosti asi 80 kilometrů kamera PolyCam na palubě sondy OSIRIS_REx. OSIRIS-REx nyní začíná Bennu obíhat a zkoumat a v roce 2023 má na Zemi dopravit vzorky této planetky. Mnohem dříve ovšem budou zemskou atmosférou prolétat vzorky z jiné planetky, jak 14. prosince na předúsvitové obloze vyvrcholí meteorický roj Geminid. Mateřským tělesem každoročního meteorického roje Geminid je planetka 3200 Phaethon.

Sledujte: Meteorický roj Geminid.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: 101955 Bennu
  2. Wikipedia: Empire State Building
  3. NASA: OSIRIS-REx
  4. NASA: Tisková zpráva: OSIRIX-REx už objevil vodu
  5. arXiv: Hubble Space Telescope Observations of 3200 Phaethon At Closest Approach

Štítky: OSIRIS-REx, Asteroid, Bennu, Anaglyph, 3D


2. vesmírný týden 2022

2. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 1. do 16. 1. 2022. Měsíc je večer vysoko na obloze a mění fázi od čtvrti k úplňku. Venuše prošla dolní konjunkcí se Sluncem a objeví se jako jitřenka. Večer můžeme pozorovat přiblížení Merkuru a Saturnu, které z větší výšky nad obzorem sleduje Jupiter. Ráno je vidět slabý Mars. Aktivita Slunce je nízká. Dalekohled JWST byl kompletně složen. Nyní jej čeká chlazení, nastavení zrcadel a testy. Do vesmíru má v rámci mise Transporter-3 startovat i česká družice VZLUSat-2. Před 115 lety se narodil významný raketový konstruktér Sergej Koroljov.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa Leonard s hvězdokupou M3

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2021 získal snímek „Kometa Leonard s hvězdokupou M3“, jehož autorem je David Boura     Komety  jsou lidstvu známy od nepaměti. Můžeme dokonce předpokládat, že mohly zaujmout i naše pravěké předky. Pokud tedy někdy zdvihli

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Večerní planety

Jupiter, Saturn a Merkur

Další informace »