Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. prosinec 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. prosinec 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Plavání na Jupiteru

Uznání: NASA, JPL-Caltech, SwRI, MSSS; Processing: Brian Swift, Sean Doran

Kosmická sonda Juno 29. října zase prolétla nad vrcholy turbulentních mračen Jupiteru. Toto 16. těsné přiblížení, neboli průchod perijovem, přivedlo sondu Juno na vzdálenost 3500 kilometrů od planetární atmosféry největší planety Sluneční soustavy. Snímky pořídila kamera JunoCam, když sonda prolétala 20 - 50 tisíc kilometrů nad středními jižními šířkami planety a zdá se, že je vidět mračna pozoruhodně podobná deffínu. Delfín samotný má planetární velikost nějakých tísíců kilometrů a plave v Jupiterově tmavém jihojižním mírném pásu. Příští průchod sondy Juno perijovem bude 21. prosince.

Seznam odkazů v popisu

  1. Video: Juno's Perijove-16 Jupiter Flyby, Reconstructed in 125-Fold Time-Lapse,
  2. Swri.edu: 'DOLPHIN' IN THE JOVIAN CLOUDS,
  3. Wikipedia: Specifické pásy v atmosféře Jupiteru
  4. NASA: NASA's Juno Mission Halfway to Jupiter Science

Štítky: Jupiter, Juno, Severoseverní pás


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »