Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. prosinec 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. prosinec 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Plavání na Jupiteru

Uznání: NASA, JPL-Caltech, SwRI, MSSS; Processing: Brian Swift, Sean Doran

Kosmická sonda Juno 29. října zase prolétla nad vrcholy turbulentních mračen Jupiteru. Toto 16. těsné přiblížení, neboli průchod perijovem, přivedlo sondu Juno na vzdálenost 3500 kilometrů od planetární atmosféry největší planety Sluneční soustavy. Snímky pořídila kamera JunoCam, když sonda prolétala 20 - 50 tisíc kilometrů nad středními jižními šířkami planety a zdá se, že je vidět mračna pozoruhodně podobná deffínu. Delfín samotný má planetární velikost nějakých tísíců kilometrů a plave v Jupiterově tmavém jihojižním mírném pásu. Příští průchod sondy Juno perijovem bude 21. prosince.

Seznam odkazů v popisu

  1. Video: Juno's Perijove-16 Jupiter Flyby, Reconstructed in 125-Fold Time-Lapse,
  2. Swri.edu: 'DOLPHIN' IN THE JOVIAN CLOUDS,
  3. Wikipedia: Specifické pásy v atmosféře Jupiteru
  4. NASA: NASA's Juno Mission Halfway to Jupiter Science

Štítky: Jupiter, Juno, Severoseverní pás


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Část částečného zatmění Slunce v Jihlavě

Složené 4 fotografie.

Další informace »