Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. prosinec 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. prosinec 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Geminidy a přátelé

Uznání a copyright: Daniel López (El Cielo de Canarias)

Z radiantu v souhvězdí Blíženců tento týden na naši planetu pršel každoroční meteorický roj Geminid. Na digitální kompozici z násobných expozic je v nádherné části oblohy vidět asi 70 létavic ze souhvězdí Blíženců (Gemini). Expozice byly pořizovány něco přes 6 hodin kolem maxima roje. Kamera sledovala 14. prosince tmavou předúsvitovou oblohu z národního parku Teide z Tenerife na Kanárských ostrovech. Souhvězdí Blíženců se nachází už mimo snímek vlevo nahoře, ale Mléčná dráha zde prochází přes pozadí mnoha hvězd. Dole vlevo od středu jsou dobře rozeznatelné hvězdy a mlhoviny v Orionu. Vpravo je žlutý Aldebaran s Hyádami spolu s hvězdokupou Plejády. Dole pod hvězdami v Plejádách je velice vítaný návštěvník noční oblohy, slabá zelená koma komety 46P Wirtanen, která bude nejblíže Zemi o tomto víkendu. Geminidy vstupují do atmosféry Země rychlostí asi 35 kilometrů za sekundu a jedná se o prach na oběžné dráze aktivní planetky 3200 Phaethon.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2015-12-13 Když Gemini posílá hvězdy na Paranal
  2. Google: meteorický roj Geminid
  3. APOD: Sledování oblohy kamerou na montáži
  4. APOD: 2009-04-11 Velký obraz
  5. APOD: 2011-11-17 Od Plejád k Hyádám
  6. APOD: 2018-12-07 Prosincová kometa Wirtanen
  7. NASA: Earth's Atmospheric Layers
  8. arXiv: The Active Asteroids
  9. arXiv: Activity in Geminid Parent (3200) Phaethon

Štítky: Wirtanen, 46p, Meteorický roj, Geminid, Kometa, Plejády, Orion


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac a Jupiter

Tenučký kosáčik Mesiaca a Jupiter

Další informace »