Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. prosinec 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. prosinec 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Geminidy a přátelé

Uznání a copyright: Daniel López (El Cielo de Canarias)

Z radiantu v souhvězdí Blíženců tento týden na naši planetu pršel každoroční meteorický roj Geminid. Na digitální kompozici z násobných expozic je v nádherné části oblohy vidět asi 70 létavic ze souhvězdí Blíženců (Gemini). Expozice byly pořizovány něco přes 6 hodin kolem maxima roje. Kamera sledovala 14. prosince tmavou předúsvitovou oblohu z národního parku Teide z Tenerife na Kanárských ostrovech. Souhvězdí Blíženců se nachází už mimo snímek vlevo nahoře, ale Mléčná dráha zde prochází přes pozadí mnoha hvězd. Dole vlevo od středu jsou dobře rozeznatelné hvězdy a mlhoviny v Orionu. Vpravo je žlutý Aldebaran s Hyádami spolu s hvězdokupou Plejády. Dole pod hvězdami v Plejádách je velice vítaný návštěvník noční oblohy, slabá zelená koma komety 46P Wirtanen, která bude nejblíže Zemi o tomto víkendu. Geminidy vstupují do atmosféry Země rychlostí asi 35 kilometrů za sekundu a jedná se o prach na oběžné dráze aktivní planetky 3200 Phaethon.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2015-12-13 Když Gemini posílá hvězdy na Paranal
  2. Google: meteorický roj Geminid
  3. APOD: Sledování oblohy kamerou na montáži
  4. APOD: 2009-04-11 Velký obraz
  5. APOD: 2011-11-17 Od Plejád k Hyádám
  6. APOD: 2018-12-07 Prosincová kometa Wirtanen
  7. NASA: Earth's Atmospheric Layers
  8. arXiv: The Active Asteroids
  9. arXiv: Activity in Geminid Parent (3200) Phaethon

Štítky: Wirtanen, 46p, Meteorický roj, Geminid, Kometa, Plejády, Orion


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »