Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. leden 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. leden 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Yutu 2 na odvrácené straně Měsíce

Uznání: Chinese National Space Administration

Čínská kosmická sonda Chang'e-4 uskutečnila 3. ledna první úspěšné přistání na odvrácené straně Měsíce. Tento snímek pořídila kamera přistávacího modulu z místa přistání v kráteru Von Karman. Je na ní vidět šestikolové vozítko Yutu 2 (Nefritový králík 2) o velikosti stolu poté, co sjelo z rampy brzy po místním východu Slunce na povrch, když začal dvoutýdenní lunární den. Vozítko je připraveno k výzkumu, samotný kráter von Karman má průměr 186 kilometrů. Nachází se uvnitř starého a hlubokého impaktního bazénu Aitken u jižního pólu s jedním z nejstarších a nejméně prozkoumaných lunárních terénů. Aby byla možná komunikace s normálně skrytou polokoulí Měsíce, tak Čína vypustila v květnu 2018 přenosovou družici Queqiao na oběžnou dráhu daleko za odvrácenou stranou.

Seznam odkazů v popisu

  1. Earthsky.org: China’s Chang’e-4 lands on moon’s far side
  2. APOD: 2016-12-30 Odvrácená strana Měsíce
  3. Gov.cn: 嫦娥四号着陆器与巡视器顺利分离 玉兔二号在月背留下人类探测器的第一道印迹
  4. APOD: 2013-12-16 Vozítko Yutu vyjíždí na Měsíc
  5. Asu.edu: Von Kármán Crater: Awaiting A Visitor
  6. Hawaii.edu: The Moon's Farside Von Kármán Crater
  7. APOD: 2000-10-21 Odvrácená strana Měsíce
  8. NASA: NSSDCA ID: QUEQIAO, COSPAR ID: 2018-045A

Štítky: Yutu 2, Lunar rover, China, Lunar farside


5. vesmírný týden 2020

5. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 1. do 5. 2. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na ISS proběhly dva výstupy do volného kosmu. Chystá se start Falconu 9 s další várkou družic Starlink. Končí mise infračervené observatoře Spitzer. Před 85 lety se narodil významný český astronom Luboš Kohoutek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Tesná konjunkcia

Tesná konjunkcia

Další informace »