Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. leden 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. leden 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Útok laserem na střed Galaxie

Uznání: Yuri Beletsky (Carnegie Las Campanas Observatory, TWAN), ESO

Proč ti lidé střílí silným laserem do centra naší Galaxie? Naštěstí to neznamená první krok galaktické války. To astronomové z Velmi velkého dalekohledu VLT (Very Large Telescope) v Chile zkouší měřit zvlnění neustále se měnící atmosféry Země. Atomy excitované ve velké výšce laserem se jeví jako umělá hvězda a její neustálé zobrazování astronomům umožňuje měřit rozvlnění atmosféry. Tato informace je poskytována zpátky k zrcadlu dalekohledu VLT a to se pak jemně deformuje aby rozvlnění vyrovnalo. Dalekohled VLT v tomto případě pozoroval střed naší Galaxie, takže bylo třeba měřit rozvlnění atmosféry v tomto směru. Co se galaktické války týká, tak při pozorování z centra naší Galaxie se nečekají žádné ztráty. Světlo z tohoto silného laseru by se přidalo ke světlu z našeho Slunce a dohromady by se jevilo jenom jako slabá vzdálená hvězda.

APOD v různých jazycích: arabsky, katalánsky, čínsky (Peking), čínsky (Tajvan), chorvatsky, česky, holandsky, německy, francouzsky, francouzsky, hebrejsky, indonézsky, japonsky, korejsky, černohorsky, polsky, rusky, srbsky, slovinsky a španělsky.

Seznam odkazů v popisu

 1. Youtu.be: Galactic Empire - Star Wars - The Imperial March
 2. APOD: 2000-07-07 Sírius, Slunce, Měsíc a Jižní kříž
 3. Wikipedia: Chile
 4. APOD: 2000-07-25 Proč se hvězdy mihotají
 5. Youtube.com: How lasers work (in theory)
 6. APOD: 2005-02-07 Umělá hvězda vytvářená laserem dalekohledu
 7. Hawaii.edu: LGSAO Basics and System Description
 8. Wikipedia: Mirror test
 9. Wikipedia: Adaptive optics
 10. Eso.org: A laser beam towards the Milky Way's centre*
 11. APOD: 2018-07-29 Cesta do středu Galaxie
 12. APOD: 2005-04-03 centra naší Galaxie
 13. Youtube.com: Insanely Powerful 2000mW Blue Laser Destroying Stuff
 14. NASA: Sun - our star
 15. APOD: 2016-09-26 Gaia: A tady je Slunce

Štítky: Mlhovina Orion, Infračervený, Wise


39. vesmírný týden 2020

39. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 9. do 27. 9. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer jsou nízko nad jihem Jupiter a Saturn, po půlnoci je velmi vysoko nad jihovýchodem Mars a nad ránem je vidět jasná Venuše. Na ranní obloze je vidět slabý kužel zvířetníkového světla. Nastává rovnodennost, začíná astronomický podzim. Aktivita Slunce je nízká. Zaznamenán byl jeden úspěšný čínský start, dva americké potkal odklad. Před 90 lety se narodil americký astronaut John Young, který letěl v lodích Gemini a Apollo a stihl i první lety raketoplánu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Expedícia Perzeidy 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2020 získal snímek „Expedícia Perzeidy 2020“, jehož autorem je Robert Barsa   Slzy svatého Vavřince. Pravděpodobně jste toto pojmenování někdy slyšeli. Kdo byl svatý Vavřinec a proč o něm píšeme v tomto textu? Každý rok, okolo

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc a planety

Měsíc a planety

Další informace »