Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. červenec 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. červenec 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Cesta do středu Galaxie

Uznání videa: ESO/MPE/Nick Risinger (skysurvey.org)/VISTA/J. Emerson/Digitized Sky Survey 2

Jaké divy jsou v centru naší Galaxie? V klasickém vědeckofantastickém románu Julese Vernea Cesta do středu Země profesor Liedenbrock a jeho společníci badatelé narazí na mnoho zvláštních a vzrušujících divů. Astronomové už dnes ví o některých bizarních objektech, které jsou v centru naší Galaxie, včetně rozsáhlých kosmických prachových mračen, jasných hvězdokup, vířících prstenců plynu a dokonce i superhmotné černé díry. Mnohé z Galaktického centra je z našeho pohledu ve viditelném světle odstíněno překážejícím prachem a plynem, ovšem zkoumat se dá za pomoci jiných forem elektromagnetického záření. Na videu je vidět digitální přiblížení do středu Mléčné dráhy, které začíná s využitím snímků ve viditelném světle přehlídky DSS (Digitized Sky Survey). Jak video pokračuje, tak se světlo začíná posouvat k přes prach pronikajícímu infračervenému a jsou zvýrazněna plynová oblaka, o kterých bylo nedávno v roce 2013 objeveno, že padají do centrální černé díry. Pozorování hvězdy procházející blízko centrální černé díry Mléčné dráhy v květnu 2018 poprvé ukázalo gravitační rudý posuv ve světle hvězdy podle očekávání Einsteinovy obecné relativity.

Štítky: Mléčná dráha, Galaktický střed, Černá díra


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »