Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. duben 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. duben 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rádiový oblouk centra Galaxie

Uznání: Farhad Zadeh et al. (Northwestern), VLA, NRAO

Co způsobilo tuto neobvyklou strukturu poblíž středu naší Galaxie? Dlouhé rovnoběžné paprsky, které se sklání nahoře na radiovém snímku jsou souborně známé jako Rádiový oblouk centra Galaxie a vyčnívají přímo z Galaktické roviny. Rádiový oblouk je spojen s Galaktickým centrem podivně zakřivenými filamenty, které se nazývají Oblouky. Ta jasná rádiová struktura vpravo dole nejspíš obklopuje černou díru v Galaktickém centru a je známa jako Sagittarius A*. Jedna z hypotéz o jejím původu tvrdí, že Rádiový oblouk a Oblouky mají takovou geometrii, protože obsahují horkou plazmu, která teče podél linií s konstatním magnetickým polem. Zdá se, že snímky z rentgenové observatoře Chandra ukazují, jak se tato plazma sráží s okolním mračnem studeného plynu.

Štítky: Galaktický střed, Radio arc, Sag A*


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »