Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. červenec 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. červenec 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jedna noc, jeden dalekohled, jedna kamera

Uznání a copyright: Fernando Cabrerizo (Centro Astronomico de Tiedra)

Tyto pohlednice z naší Sluneční soustavy jsou pořízené ve stejnou noc, ze stejného místa, se stejným dalekohledem a jsou vidět ve stejném měřítku, takže poskytují zajímavé srovnání zdánlivých velikostí. Měsíc pokrývá na pozemské obloze asi půl stupně a jeho mozaika se skládá z šesti snímků. Další vložené obrazy jsou výsledkem digitálního skládání snímků nebo jediných expozic a u každého jsou dole vloženy skutečné vzdálenosti. Většina planet Sluneční soustavy s jejich jasnými měsíci a Pluto byly zachyceny při teleskopické expedici, ale prchavý Merkur chybí, protože se schoval za mraky u obzoru. Zato byla úspěšně zachycena Mezinárodní kosmická stanice. Byla to noc 21. července. Dalekohled a kamera byly na observatoři Centro Astronomico de Tiedra ve Španělsku.

Štítky: Jupiter, Mars, Venuše, Měsíc, Apparent size, Saturn, Uran, Neptun, Pluto, ISS


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní mléčná dráha během novoluní v Beranu s božími muky

Další informace »