Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. červenec 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. červenec 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jedna noc, jeden dalekohled, jedna kamera

Uznání a copyright: Fernando Cabrerizo (Centro Astronomico de Tiedra)

Tyto pohlednice z naší Sluneční soustavy jsou pořízené ve stejnou noc, ze stejného místa, se stejným dalekohledem a jsou vidět ve stejném měřítku, takže poskytují zajímavé srovnání zdánlivých velikostí. Měsíc pokrývá na pozemské obloze asi půl stupně a jeho mozaika se skládá z šesti snímků. Další vložené obrazy jsou výsledkem digitálního skládání snímků nebo jediných expozic a u každého jsou dole vloženy skutečné vzdálenosti. Většina planet Sluneční soustavy s jejich jasnými měsíci a Pluto byly zachyceny při teleskopické expedici, ale prchavý Merkur chybí, protože se schoval za mraky u obzoru. Zato byla úspěšně zachycena Mezinárodní kosmická stanice. Byla to noc 21. července. Dalekohled a kamera byly na observatoři Centro Astronomico de Tiedra ve Španělsku.

Štítky: Jupiter, Mars, Venuše, Měsíc, Apparent size, Saturn, Uran, Neptun, Pluto, ISS


5. vesmírný týden 2020

5. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 1. do 5. 2. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na ISS proběhly dva výstupy do volného kosmu. Chystá se start Falconu 9 s další várkou družic Starlink. Končí mise infračervené observatoře Spitzer. Před 85 lety se narodil významný český astronom Luboš Kohoutek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Tesná konjunkcia

Tesná konjunkcia

Další informace »