Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. červenec 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. červenec 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jedna noc, jeden dalekohled, jedna kamera

Uznání a copyright: Fernando Cabrerizo (Centro Astronomico de Tiedra)

Tyto pohlednice z naší Sluneční soustavy jsou pořízené ve stejnou noc, ze stejného místa, se stejným dalekohledem a jsou vidět ve stejném měřítku, takže poskytují zajímavé srovnání zdánlivých velikostí. Měsíc pokrývá na pozemské obloze asi půl stupně a jeho mozaika se skládá z šesti snímků. Další vložené obrazy jsou výsledkem digitálního skládání snímků nebo jediných expozic a u každého jsou dole vloženy skutečné vzdálenosti. Většina planet Sluneční soustavy s jejich jasnými měsíci a Pluto byly zachyceny při teleskopické expedici, ale prchavý Merkur chybí, protože se schoval za mraky u obzoru. Zato byla úspěšně zachycena Mezinárodní kosmická stanice. Byla to noc 21. července. Dalekohled a kamera byly na observatoři Centro Astronomico de Tiedra ve Španělsku.

Štítky: Jupiter, Mars, Venuše, Měsíc, Apparent size, Saturn, Uran, Neptun, Pluto, ISS


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní západ Měsíce

Šišatý barevný Měsíc pomalu zapadá za obzor

Další informace »