Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. červenec 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. červenec 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Cesta do středu Galaxie

Uznání videa: ESO/MPE/Nick Risinger (skysurvey.org)/VISTA/J. Emerson/Digitized Sky Survey 2

Jaké divy jsou v centru naší Galaxie? V klasickém vědeckofantastickém románu Julese Vernea Cesta do středu Země profesor Liedenbrock a jeho společníci badatelé narazí na mnoho zvláštních a vzrušujících divů. Astronomové už dnes ví o některých bizarních objektech, které jsou v centru naší Galaxie, včetně rozsáhlých kosmických prachových mračen, jasných hvězdokup, vířících prstenců plynu a dokonce i superhmotné černé díry. Mnohé z Galaktického centra je z našeho pohledu ve viditelném světle odstíněno překážejícím prachem a plynem, ovšem zkoumat se dá za pomoci jiných forem elektromagnetického záření. Na videu je vidět digitální přiblížení do středu Mléčné dráhy, které začíná s využitím snímků ve viditelném světle přehlídky DSS (Digitized Sky Survey). Jak video pokračuje, tak se světlo začíná posouvat k přes prach pronikajícímu infračervenému a jsou zvýrazněna plynová oblaka, o kterých bylo nedávno v roce 2013 objeveno, že padají do centrální černé díry. Pozorování hvězdy procházející blízko centrální černé díry Mléčné dráhy v květnu 2018 poprvé ukázalo gravitační rudý posuv ve světle hvězdy podle očekávání Einsteinovy obecné relativity.

Štítky: Mléčná dráha, Galaktický střed, Černá díra


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní mléčná dráha během novoluní v Beranu s božími muky

Další informace »