Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. červenec 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. červenec 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Cesta do středu Galaxie

Uznání videa: ESO/MPE/Nick Risinger (skysurvey.org)/VISTA/J. Emerson/Digitized Sky Survey 2

Jaké divy jsou v centru naší Galaxie? V klasickém vědeckofantastickém románu Julese Vernea Cesta do středu Země profesor Liedenbrock a jeho společníci badatelé narazí na mnoho zvláštních a vzrušujících divů. Astronomové už dnes ví o některých bizarních objektech, které jsou v centru naší Galaxie, včetně rozsáhlých kosmických prachových mračen, jasných hvězdokup, vířících prstenců plynu a dokonce i superhmotné černé díry. Mnohé z Galaktického centra je z našeho pohledu ve viditelném světle odstíněno překážejícím prachem a plynem, ovšem zkoumat se dá za pomoci jiných forem elektromagnetického záření. Na videu je vidět digitální přiblížení do středu Mléčné dráhy, které začíná s využitím snímků ve viditelném světle přehlídky DSS (Digitized Sky Survey). Jak video pokračuje, tak se světlo začíná posouvat k přes prach pronikajícímu infračervenému a jsou zvýrazněna plynová oblaka, o kterých bylo nedávno v roce 2013 objeveno, že padají do centrální černé díry. Pozorování hvězdy procházející blízko centrální černé díry Mléčné dráhy v květnu 2018 poprvé ukázalo gravitační rudý posuv ve světle hvězdy podle očekávání Einsteinovy obecné relativity.

Štítky: Mléčná dráha, Galaktický střed, Černá díra


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »