Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. červenec 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. červenec 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Cesta do středu Galaxie

Uznání videa: ESO/MPE/Nick Risinger (skysurvey.org)/VISTA/J. Emerson/Digitized Sky Survey 2

Jaké divy jsou v centru naší Galaxie? V klasickém vědeckofantastickém románu Julese Vernea Cesta do středu Země profesor Liedenbrock a jeho společníci badatelé narazí na mnoho zvláštních a vzrušujících divů. Astronomové už dnes ví o některých bizarních objektech, které jsou v centru naší Galaxie, včetně rozsáhlých kosmických prachových mračen, jasných hvězdokup, vířících prstenců plynu a dokonce i superhmotné černé díry. Mnohé z Galaktického centra je z našeho pohledu ve viditelném světle odstíněno překážejícím prachem a plynem, ovšem zkoumat se dá za pomoci jiných forem elektromagnetického záření. Na videu je vidět digitální přiblížení do středu Mléčné dráhy, které začíná s využitím snímků ve viditelném světle přehlídky DSS (Digitized Sky Survey). Jak video pokračuje, tak se světlo začíná posouvat k přes prach pronikajícímu infračervenému a jsou zvýrazněna plynová oblaka, o kterých bylo nedávno v roce 2013 objeveno, že padají do centrální černé díry. Pozorování hvězdy procházející blízko centrální černé díry Mléčné dráhy v květnu 2018 poprvé ukázalo gravitační rudý posuv ve světle hvězdy podle očekávání Einsteinovy obecné relativity.

Štítky: Mléčná dráha, Galaktický střed, Černá díra


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »