Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. červenec 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. červenec 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zatmění Měsíce nad Rio

Uznání: Carlos 'Kiko' Fairbairn

Východ Měsíce obvykle není tak zajímavý. Zaprvé, úplněk obvykle není tak tmavý, ale minulý pátek zde Měsíc vycházel, když zároveň procházel stínem Země. Zadruhé, Měsíc se obvykle nejeví tak červený, ale minulý pátek ho trochu osvětlovalo červené sluneční světlo, které se přednostně láme při průchodu zemskou atmosférou. Zatřetí, Měsíc obvykle nevychází hned vedle planety, ale jelikož byl Mars shodou okolností také téměř v opozici se Sluncem, tak byla rudá planeta vidět od úplňku vpravo nahoře. A konečně, z pohledu většiny lidí, Měsíc obvykle nevychází nad Rio de Janeiro v Brazílii. Ovšem zatmění při západu Slunce minulý pátek, nebo ještě jinak, úplné lunární zatmění krvavého mikro úplňku, bylo zachyceno z pláže Botofogo v Riu spolu s nezvykle početným davem zaujatých pozorovatelů.

Štítky: Mars, Total lunar eclipse, Rio de janeiro


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »