Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. červenec 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. červenec 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vrstvy na jižním pólu Marsu

Uznání a license: ESA/DLR/FU Berlin; Bill Dunford

Co se nachází pod vrstvami jižního pólu Marsu? Nedávná měření pomocí zemi pronikajícího radaru z družice ESA Mars Express detekovala jasné odrazivé vrstvy, které odpovídají podzemnímu jezeru slané vody. Odrazy přicházejí z hloubky asi 1,5 kilometru a pokrývají oblast širokou 200 kilometrů. Kapalná voda se z povrchu Marsu vypařuje rychle, ale solanka v takovém jezeru, jaké naznačují radarové odrazy, by mohla trvat mnohem déle a mohla by být kandidátem na hostitele mikrobiálního života. Infračervené, zelené a modré snímky jižního pólu Marsu, které Mars Express pořídil v roce 2012 Marsu zobrazují komplexní směs vrstev zeminy, zmrzlého oxinu uhličitého a zmrzlé vody.

Štítky: Mars, Jižní pól, Voda


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »