Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. srpen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. srpen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Kosatec v poli prachu

Uznání a copyright: Franco Sgueglia & Francesco Sferlazza

Která modrá květina roste na tomto poli tmavého mezihvězdného prachu? Mlhovina Kosatec. Výrazně modrá barva mlhoviny Kosatec vzniká světlem od jasné hvězdy SAO 19158, které se odráží od hustého a normálně tmavého prachu. Nejenom že je modrá hvězda samotná, ale modré světlo z této hvězdy přednostně odráží prach, což je stejný jev, který činí pozemskou oblohu modrou. Hnědá barva všudepřítomného prachu pochází zčásti od fotoluminescence, která převádí ultrafialové záření na červené světlo. Mlhovina Kosatec, též katalogizovaná jako NGC 7023, se často studuje, protože je v ní neobvyklá hojnost polycyklických aromatických uhlovodíků (PAHs - Polycyclic Aromatic Hydrocarbons), komplexních molekul, které se také uvolňují při neúplném hoření dřeva. Jasná modrá část mlhoviny Kosatec měří asi 6 světelných let. Zde zobrazená mlhovina Kosatec se nachází asi 1300 světelných let daleko a dá se vyhledat i malým dalekohledem v souhvězdí Kefeus (Cepheus).

Přednáška APODu: Editor APODu bude mít 8. srpna ve Fermilabu přednášku

Štítky: Iris Nebula, Prach, NGC 7032


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »