Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. červenec 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. červenec 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rentgenová Mléčná dráha

Uznání: D. Wang (UMass) et al., CXC, NASA

Pokud byste měli schopnost vidět rentgenově, tak centrální oblasti naší Galaxie by nebyly ukryté před naším pohledem nesmírnými mračny kosmického prachu, která jsou pro viditelné světlo neprůhledná. Místo toho by Mléčná dráha ve Střelci (Sagittarius) mohla vypadat nějak tak, jako na této úžasné mozaice obrázků z oběžné observatoře Chandra. Nádherná, na pohled příjemná reprezentace rentenových údajů ve falešných barvách, ukazuje rentgenové záření modře pro vysoké energie, zeleně pro střední a červeně pro nízké energie. Rentgenový pohled zabírá stovky bílých trpaslíků, neutronových hvězd a černých děr ponořených do mlhy plynu o mnohamiliónové teplotě. V bílé skrvně ve středu obrázku se nachází centrální superhmotná černá díra Galaxie. Ostré rentgenové vidění observatoře Chandra nejspíše povede k novému zhodnocení nejaktivnějšího okolí naší Mléčné dráhy a už se také ukazuje, že samotný horký plyn dosahuje teplot kolem 10 miliónů stupňů Celsia místo 100 miliónů stupňů jak se dříve myslelo. Celá mozaika se skládá ze 30 jednotlivých snímků a v galaktickém středu pokrývá pás 900 krát 400 světelných let.

Štítky: Mléčná dráha, Galaktický střed, Rentgenový


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »