Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. červenec 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. červenec 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mars v opozici

Uznání a copyright: NASA, ESA, and STScI

Podívejte se dnes v noci na opačnou stranu od Slunce a uvidíte Mars v největší jasnosti. Mars vychází při západu Slunce, je okolo své největší jasnosti, během pár dnů nám bude nejblíž a je také nejlépe pozorovatelný dalekohledem, až na to, že rudou planetu zahalila prachová bouře. Tyto dva snímky z Hubblova kosmického dalekohledu porovnávají vzhled Marsu při jeho opozicích v letech 2016 a 2018. V roce 2016 byla marťanská atmosféra čistá. Snímek z letošního roku 2018 pořízený před několika dny ukazuje téměř stejnou stranu Marsu. Povrchové útvary zakrývá prach a prachem zahalený jižní pól planety je nakloněn vůči Slunci. Celoplanetární prachovou bouři nejspíš vyvolalo rostoucí oteplení jarní a letní jižní polokoule. Pokud se ovšem dnes v noci podíváte na opačnou stranu od Slunce, tak vedle Marsu uvidíte také měsíční úplněk. Pozorovatelé MIMO Severní Ameriku budou moci uvidět rudou planetu vedle rudého Měsíce při úplném zatmění Měsíce.

Štítky: Mars, Opposition, Prachová bouře, Total lunar eclipse


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »