Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. červenec 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. červenec 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mars v opozici

Uznání a copyright: NASA, ESA, and STScI

Podívejte se dnes v noci na opačnou stranu od Slunce a uvidíte Mars v největší jasnosti. Mars vychází při západu Slunce, je okolo své největší jasnosti, během pár dnů nám bude nejblíž a je také nejlépe pozorovatelný dalekohledem, až na to, že rudou planetu zahalila prachová bouře. Tyto dva snímky z Hubblova kosmického dalekohledu porovnávají vzhled Marsu při jeho opozicích v letech 2016 a 2018. V roce 2016 byla marťanská atmosféra čistá. Snímek z letošního roku 2018 pořízený před několika dny ukazuje téměř stejnou stranu Marsu. Povrchové útvary zakrývá prach a prachem zahalený jižní pól planety je nakloněn vůči Slunci. Celoplanetární prachovou bouři nejspíš vyvolalo rostoucí oteplení jarní a letní jižní polokoule. Pokud se ovšem dnes v noci podíváte na opačnou stranu od Slunce, tak vedle Marsu uvidíte také měsíční úplněk. Pozorovatelé MIMO Severní Ameriku budou moci uvidět rudou planetu vedle rudého Měsíce při úplném zatmění Měsíce.

Štítky: Mars, Opposition, Prachová bouře, Total lunar eclipse


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »