Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. únor 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. únor 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa Iwamoto a galaxie Sombrero

Uznání a copyright: Ian Griffin (Otago Museum)

Kometa Iwamoto (C/2018 Y1) předvádí na tomto teleskopickém pohledu vlevo nahoře pěknou zelenou komu. Celkem 30 minut expozičního času ukazuje, jak se kometa 4. února rychle pohybovala proti pozadí hvězd a vzdálených galaxií v souhvězdí Panny. Dlouhá expozice a rychlý pohyb komety Iwamoto vůči hvězdám a galaxiím vyústily do zřetelného rozmazaného pruhu, který sleduje jasnou vnitřní komu. Přeškrtnutá koma dává kometě pozoruhodně podobný vzhled s Messierem 104 vpravo dole, známým jako galaxie Sombrero. Kometární návštěvník vnitřní Sluneční soustavy je zhruba 4 světelné minuty daleko, zatímco majestátní Messier 104, spirální galaxie viděná z boku, je vzdálená 30 miliónů světelných let. Kometa Iwamoto je první kometou roku 2019 pozorovatelnou triedrem a k Zemi se nejvíce přiblíží 12. února. Kometa má vysoce eliptickou dráhu kolem Slunce, která ji při odhadované oběžné době 1371 let přivádí až za Kuiperův pás. To znamená, že se zpátky do vnitřní Sluneční soustavy zase vrátí v roce 3390.

Seznam odkazů v popisu

  1. EarthSky.org: Speedy comet approaching Earth’s vicinity
  2. Twitter: Ian Griffin: Timelapse video of Comet Iwamoto moving near Messier 104
  3. STScI.edu: HUBBLE MOSAIC OF THE MAJESTIC SOMBRERO GALAXY
  4. UniverseToday.com: Comet Y1 Iwamoto Tops Out in February
  5. APOD: 2019-01-29 Ultima Thule ze sondy New Horizons

Štítky: M104, Kometa, C/2018 y1 iwamoto


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »