Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. únor 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. únor 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa Iwamoto a galaxie Sombrero

Uznání a copyright: Ian Griffin (Otago Museum)

Kometa Iwamoto (C/2018 Y1) předvádí na tomto teleskopickém pohledu vlevo nahoře pěknou zelenou komu. Celkem 30 minut expozičního času ukazuje, jak se kometa 4. února rychle pohybovala proti pozadí hvězd a vzdálených galaxií v souhvězdí Panny. Dlouhá expozice a rychlý pohyb komety Iwamoto vůči hvězdám a galaxiím vyústily do zřetelného rozmazaného pruhu, který sleduje jasnou vnitřní komu. Přeškrtnutá koma dává kometě pozoruhodně podobný vzhled s Messierem 104 vpravo dole, známým jako galaxie Sombrero. Kometární návštěvník vnitřní Sluneční soustavy je zhruba 4 světelné minuty daleko, zatímco majestátní Messier 104, spirální galaxie viděná z boku, je vzdálená 30 miliónů světelných let. Kometa Iwamoto je první kometou roku 2019 pozorovatelnou triedrem a k Zemi se nejvíce přiblíží 12. února. Kometa má vysoce eliptickou dráhu kolem Slunce, která ji při odhadované oběžné době 1371 let přivádí až za Kuiperův pás. To znamená, že se zpátky do vnitřní Sluneční soustavy zase vrátí v roce 3390.

Seznam odkazů v popisu

  1. EarthSky.org: Speedy comet approaching Earth’s vicinity
  2. Twitter: Ian Griffin: Timelapse video of Comet Iwamoto moving near Messier 104
  3. STScI.edu: HUBBLE MOSAIC OF THE MAJESTIC SOMBRERO GALAXY
  4. UniverseToday.com: Comet Y1 Iwamoto Tops Out in February
  5. APOD: 2019-01-29 Ultima Thule ze sondy New Horizons

Štítky: M104, Kometa, C/2018 y1 iwamoto


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »