Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. únor 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. únor 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa Iwamoto a galaxie Sombrero

Uznání a copyright: Ian Griffin (Otago Museum)

Kometa Iwamoto (C/2018 Y1) předvádí na tomto teleskopickém pohledu vlevo nahoře pěknou zelenou komu. Celkem 30 minut expozičního času ukazuje, jak se kometa 4. února rychle pohybovala proti pozadí hvězd a vzdálených galaxií v souhvězdí Panny. Dlouhá expozice a rychlý pohyb komety Iwamoto vůči hvězdám a galaxiím vyústily do zřetelného rozmazaného pruhu, který sleduje jasnou vnitřní komu. Přeškrtnutá koma dává kometě pozoruhodně podobný vzhled s Messierem 104 vpravo dole, známým jako galaxie Sombrero. Kometární návštěvník vnitřní Sluneční soustavy je zhruba 4 světelné minuty daleko, zatímco majestátní Messier 104, spirální galaxie viděná z boku, je vzdálená 30 miliónů světelných let. Kometa Iwamoto je první kometou roku 2019 pozorovatelnou triedrem a k Zemi se nejvíce přiblíží 12. února. Kometa má vysoce eliptickou dráhu kolem Slunce, která ji při odhadované oběžné době 1371 let přivádí až za Kuiperův pás. To znamená, že se zpátky do vnitřní Sluneční soustavy zase vrátí v roce 3390.

Seznam odkazů v popisu

  1. EarthSky.org: Speedy comet approaching Earth’s vicinity
  2. Twitter: Ian Griffin: Timelapse video of Comet Iwamoto moving near Messier 104
  3. STScI.edu: HUBBLE MOSAIC OF THE MAJESTIC SOMBRERO GALAXY
  4. UniverseToday.com: Comet Y1 Iwamoto Tops Out in February
  5. APOD: 2019-01-29 Ultima Thule ze sondy New Horizons

Štítky: M104, Kometa, C/2018 y1 iwamoto


5. vesmírný týden 2020

5. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 1. do 5. 2. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na ISS proběhly dva výstupy do volného kosmu. Chystá se start Falconu 9 s další várkou družic Starlink. Končí mise infračervené observatoře Spitzer. Před 85 lety se narodil významný český astronom Luboš Kohoutek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkcia Neptún a Venuše

Konjunkcia Neptún a Venuše

Další informace »