Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. březen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. březen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rovnodennost na planetě Zemi

Uznání: NASA, Meteosat, Robert Simmon

Vítejte v rovnodennosti na planetě Zemi. Dnes je na severní polokouli naší milé planety první jarní den a první podzimní den na polokouli jižní, kdy je téměř na celé zeměkouli délka dne a noci stejná. Při rovnodennosti zemský terminátor, dělící čára mezi dnem a nocí, spojuje severní a jižní pól planety, jak je vidět na začátku tohoto pozoruhodného zrychleného videa, které komprimuje celý rok do 12 sekund. Družice Meteosat z geosynchronní dráhy pořizovala každý den ve stejnou dobu tyto infračervené snímky a z nich mohlo video vzniknout. Jak Země obíhá kolem Slunce, tak se terminátor naklání a dává na severní polokouli méně slunečního světla až na severní polokouli dosáhne největšího sklonu a tedy slunovratu a severní zimy. Jak rok pokračuje, tak se terminátor vrací zpátky a v polovině videa nastává v březnu 2011 rovnodennost. Pak terminátor překročí svislou polohu na opačnou stranu až v červnu 2011 dosáhne slunovratu a začátku léta na severní polokouli. Video končí návratem zářijové rovnodennosti.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Equinox
  2. Wikipedia: Terminator_(solar)
  3. Youtube.com: seasons msg 2010 11 lrg
  4. Wikipedia: Meteosat
  5. NASA: Seeing Equinoxes and Solstices from Space
  6. Youtube.com: Země obíhá
  7. APOD: 2013-04-06 Země za soumraku
  8. Wikipedia: Seasons#Causes_and_effects
  9. APOD: 2012-09-23 Rovnodennost: Slunce od slunovratu ke slunovratu

Štítky: Rovnodennost, Terminator, Země


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Krabí mlhovina

Newton 200/1000 + ZWO kamera ASI 178 MC

Další informace »