Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. březen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. březen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rovnodennost na planetě Zemi

Uznání: NASA, Meteosat, Robert Simmon

Vítejte v rovnodennosti na planetě Zemi. Dnes je na severní polokouli naší milé planety první jarní den a první podzimní den na polokouli jižní, kdy je téměř na celé zeměkouli délka dne a noci stejná. Při rovnodennosti zemský terminátor, dělící čára mezi dnem a nocí, spojuje severní a jižní pól planety, jak je vidět na začátku tohoto pozoruhodného zrychleného videa, které komprimuje celý rok do 12 sekund. Družice Meteosat z geosynchronní dráhy pořizovala každý den ve stejnou dobu tyto infračervené snímky a z nich mohlo video vzniknout. Jak Země obíhá kolem Slunce, tak se terminátor naklání a dává na severní polokouli méně slunečního světla až na severní polokouli dosáhne největšího sklonu a tedy slunovratu a severní zimy. Jak rok pokračuje, tak se terminátor vrací zpátky a v polovině videa nastává v březnu 2011 rovnodennost. Pak terminátor překročí svislou polohu na opačnou stranu až v červnu 2011 dosáhne slunovratu a začátku léta na severní polokouli. Video končí návratem zářijové rovnodennosti.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Equinox
  2. Wikipedia: Terminator_(solar)
  3. Youtube.com: seasons msg 2010 11 lrg
  4. Wikipedia: Meteosat
  5. NASA: Seeing Equinoxes and Solstices from Space
  6. Youtube.com: Země obíhá
  7. APOD: 2013-04-06 Země za soumraku
  8. Wikipedia: Seasons#Causes_and_effects
  9. APOD: 2012-09-23 Rovnodennost: Slunce od slunovratu ke slunovratu

Štítky: Rovnodennost, Terminator, Země


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC

Letošní 1 NLC

Další informace »