Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. březen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. březen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Čtyři věže a Měsíc při rovnodennosti

Uznání a copyright: Javier Martinez Moran

Na tomto teleskopickém pohledu vychází za čtyřmi věžemi první úplněk severního jara. Snímek byl pořízen ze vzdálenosti 40 kilometrů od Madridu a tento východ Měsíce představuje těsnou shodu plné fáze s lunárním perigeem a březnovou rovnodenností. Úplněk má blízko obzoru podivně zčeřený a zborcený tvar, což souvisí s dlouhým průchodem jeho paprsků vrstvami atmosféry. Ke zjevným efektům výrazné atmosférické refrakce patří úkaz tenké čáry, která plave nad lunárním kotoučem. Tento pozoruhodný optický přelud je mnohem častěji pozorován jako zelený záblesk při zapadajícím Slunci.

Seznam odkazů v popisu

  1. Instagram.com: j.martinezmoran: Madrid, Spain
  2. EarthSky.org: Full supermoon at March 2019 equinox
  3. NASA: What is a Supermoon?
  4. APOD: 2019-03-20 březnovou rovnodenností
  5. APOD: 2017-01-20 Západ Slunce jak vrstvený dort
  6. AtOptics.co.uk: Green Flash

Štítky: Úplněk, Rovnodennost, Refraction


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »