Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. březen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. březen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Čtyři věže a Měsíc při rovnodennosti

Uznání a copyright: Javier Martinez Moran

Na tomto teleskopickém pohledu vychází za čtyřmi věžemi první úplněk severního jara. Snímek byl pořízen ze vzdálenosti 40 kilometrů od Madridu a tento východ Měsíce představuje těsnou shodu plné fáze s lunárním perigeem a březnovou rovnodenností. Úplněk má blízko obzoru podivně zčeřený a zborcený tvar, což souvisí s dlouhým průchodem jeho paprsků vrstvami atmosféry. Ke zjevným efektům výrazné atmosférické refrakce patří úkaz tenké čáry, která plave nad lunárním kotoučem. Tento pozoruhodný optický přelud je mnohem častěji pozorován jako zelený záblesk při zapadajícím Slunci.

Seznam odkazů v popisu

  1. Instagram.com: j.martinezmoran: Madrid, Spain
  2. EarthSky.org: Full supermoon at March 2019 equinox
  3. NASA: What is a Supermoon?
  4. APOD: 2019-03-20 březnovou rovnodenností
  5. APOD: 2017-01-20 Západ Slunce jak vrstvený dort
  6. AtOptics.co.uk: Green Flash

Štítky: Úplněk, Rovnodennost, Refraction


23. vesmírný týden 2023

23. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 6. do 11. 6. 2023. Měsíc po úplňku mění fázi do poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a poblíž také slabší Mars. Brzy nad ránem je vidět Saturn a za světla je nízko nad obzorem i Jupiter. Aktivita Slunce je zvýšená. Po více než půlroční misi přistála čínská posádka Šen-čou 15. Falcon 9 překonal hranici 200 úspěšných startů v řadě a chystá se vynést nákladní loď Dragon s panely iROSA k ISS. Před 40 lety startovala k Venuši radarová sonda Veněra 16. Před 20 lety se k Marsu vydalo vozítko Spirit.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2023 získal snímek „Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka“, jehož autorem je Jiří Soukup     Vítězným snímkem dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce jsme se přenesli do vesmírného prachu. A to nejen toho k Zemi

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »