Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. březen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. březen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Symfonie severní zimní oblohy

Uznání a copyright: Lorenzo Ranieri Tenti

Tento odhodlaný pozorovatel využil navzdory zimě příležitosti podívat se na polární záři ze zamrzlého povrchu Hořejšího jezera na západním pobřeží poloostrova Keweenaw a odměnou mu byl noční kvapík. Na panoramatické kompozici snímků pořízených v noci z 28. února na 1. března od 10 večer do 1 ráno hraje svou roli noční obloha severní pozdní zimy. Vlevo ostře od obzoru vychází slabý pás zvířetníkového světla přes Mars a hvězdokupu Plejády. Nad zelenavým obloukem polární záře svítí vzdálená galaxie M31 a naše vlastní Mléčná dráha. Nad jeho středem je navigační hvězda u severního pólu Severka (Polaris) a vpravo ji doprovází nejlépe rozpoznatelný asterismus severní noční oblohy Velký vůz. Na obzoru jsou vidět pozemská světla, včetně světel vlnolamů uprostřed.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2018-10-06 Polární záře z pohledu žáby
  2. Instagram.com: lrnzrt: Upper Peninsula of Michigan
  3. NASA: About Auroras
  4. APOD: 2019-01-18 Cirkumpolární stopy hvězd
  5. APOD: 2017-04-07 Pohled okem hradu

Štítky: Mléčná dráha, Big dipper, Polaris, Polární záře, Nahoře


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac a Jupiter

Tenučký kosáčik Mesiaca a Jupiter

Další informace »