Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. březen 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. březen 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Symfonie severní zimní oblohy

Uznání a copyright: Lorenzo Ranieri Tenti

Tento odhodlaný pozorovatel využil navzdory zimě příležitosti podívat se na polární záři ze zamrzlého povrchu Hořejšího jezera na západním pobřeží poloostrova Keweenaw a odměnou mu byl noční kvapík. Na panoramatické kompozici snímků pořízených v noci z 28. února na 1. března od 10 večer do 1 ráno hraje svou roli noční obloha severní pozdní zimy. Vlevo ostře od obzoru vychází slabý pás zvířetníkového světla přes Mars a hvězdokupu Plejády. Nad zelenavým obloukem polární záře svítí vzdálená galaxie M31 a naše vlastní Mléčná dráha. Nad jeho středem je navigační hvězda u severního pólu Severka (Polaris) a vpravo ji doprovází nejlépe rozpoznatelný asterismus severní noční oblohy Velký vůz. Na obzoru jsou vidět pozemská světla, včetně světel vlnolamů uprostřed.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2018-10-06 Polární záře z pohledu žáby
  2. Instagram.com: lrnzrt: Upper Peninsula of Michigan
  3. NASA: About Auroras
  4. APOD: 2019-01-18 Cirkumpolární stopy hvězd
  5. APOD: 2017-04-07 Pohled okem hradu

Štítky: Mléčná dráha, Big dipper, Polaris, Polární záře, Nahoře


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jupiter v souhvězdí  Byka

Jupiter v souhvězdí Býka foceno mobilem

Další informace »