Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. duben 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. duben 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Trojice ve Lvu

Uznání a copyright: Markus Bauer

Tato skupina galaxií je na jarní severní obloze populární. V zorném poli se sešly tři majestátní galaxie zvané Leo Triplet. Jsou miláčky davů dokonce i při fotografování skromnými dalekohledy a dají se jednotlivě představit jako NGC 3628 (vlevo), M66 (vpravo dole) a M65 (nahoře). Všechny tři jsou velké spirální galaxie, ale vypadají dost různě, protože jejich galaktické disky jsou vůči našemu pohledu skloněny pod různými úhly. NGC 3628, též známá jako galaxie Hamburger, je vidět z boku a její načechranou galaktickou rovinu protínají pásy neprůhledného prachu. Disky M66 a M65 nejsou dostatečně skloněny, aby bylo možné vidět jejich spirální strukturu. Vzájemné gravitační interakce mezi galaxiemi v této skupině za sebou zanechaly výmluvná znamení včetně slapových ohonů a zborceného, nafouknutého disku NGC 3628 a vytažených spirálních ramen M66. Nádherný pohled na tuto oblast na obloze zabírá téměř dva stupně (4 úplňky). Při odhadované vzdálenosti trojice 30 miliónů světelných let zorné pole pokrývá asi jeden milión světelných let. Paprsčité hvězdy jsou pochopitelně uvnitř naší Mléčné dráhy.

Seznam odkazů v popisu

  1. SEDS.org: The Leo Triplett (M66 group)
  2. UCSD.edu: Galaxies - The Spiral Nebulae
  3. APOD: 2014-05-08 Ocas galaxie Hamburger
  4. STScI.edu: Hubble Snaps Heavyweight of the Leo Triplet
  5. SpaceTelescope.org: Messier 65 through the years
  6. STScI.edu: HUBBLE PHOTOGRAPHS WARPED GALAXY AS CAMERA PASSES MILESTONE
  7. AstroBin.com: Markus Bauer: Leo Triplet DSLR
  8. Wikipedia: Diffraction_spike

Štítky: Spirální galaxie, M65, M66, Ngc 628, Leo triplet


5. vesmírný týden 2020

5. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 1. do 5. 2. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na ISS proběhly dva výstupy do volného kosmu. Chystá se start Falconu 9 s další várkou družic Starlink. Končí mise infračervené observatoře Spitzer. Před 85 lety se narodil významný český astronom Luboš Kohoutek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Tesná konjunkcia

Tesná konjunkcia

Další informace »