Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. duben 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. duben 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Start rakety Falcon Heavy zblízka

Uznání: SpaceX

Dvacet sedm raketových motorů Merlin pracuje na tomto pohledu na start rakety Falcon Heavy zblízka. Raketu Falcon Heavy tvoří v podstatě tři první stupně Falcon 9, každý s 9 motory Merlin a 11. dubna startovala z rampy 39A Kennedyho centra kosmických letů NASA. Při tomto druhém startu raketa Falcon Heavy do vesmíru vynášela komunikační družici Arabsat 6A. V únoru 2018 první start Falconu Heavy vynesl figurínu Starman a Tesla Roadster. Oba postranní stupně i centrální stupeň jsou znovu použitelné a bezpečně se vrátily na planetu Zemi, postranní stupně přistály v přistávacích zónách základny amerického letectva Cape Canaveral. Centrální stupeň přistál mimo pobřeží na autonomním lodním dronu OCISLY (Of Course I Still Love You).

Seznam odkazů v popisu

  1. Flickr.com: Official SpaceX Photos
  2. NASA: SpaceX CRS-17 Launch Now Scheduled for April 30
  3. SpaceX.com: Falcon Heavy
  4. SpaceX.com: webcast
  5. APOD: 2018-02-10 Roadster, Starman a planeta Země
  6. Wikipedia: Autonomous_spaceport_drone_ship#Of_Course_I_Still_Love_You

Štítky: Launch, Raketa, 3x9


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Krabí mlhovina

Newton 200/1000 + ZWO kamera ASI 178 MC

Další informace »