Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. duben 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. duben 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Start rakety Falcon Heavy zblízka

Uznání: SpaceX

Dvacet sedm raketových motorů Merlin pracuje na tomto pohledu na start rakety Falcon Heavy zblízka. Raketu Falcon Heavy tvoří v podstatě tři první stupně Falcon 9, každý s 9 motory Merlin a 11. dubna startovala z rampy 39A Kennedyho centra kosmických letů NASA. Při tomto druhém startu raketa Falcon Heavy do vesmíru vynášela komunikační družici Arabsat 6A. V únoru 2018 první start Falconu Heavy vynesl figurínu Starman a Tesla Roadster. Oba postranní stupně i centrální stupeň jsou znovu použitelné a bezpečně se vrátily na planetu Zemi, postranní stupně přistály v přistávacích zónách základny amerického letectva Cape Canaveral. Centrální stupeň přistál mimo pobřeží na autonomním lodním dronu OCISLY (Of Course I Still Love You).

Seznam odkazů v popisu

  1. Flickr.com: Official SpaceX Photos
  2. NASA: SpaceX CRS-17 Launch Now Scheduled for April 30
  3. SpaceX.com: Falcon Heavy
  4. SpaceX.com: webcast
  5. APOD: 2018-02-10 Roadster, Starman a planeta Země
  6. Wikipedia: Autonomous_spaceport_drone_ship#Of_Course_I_Still_Love_You

Štítky: Launch, Raketa, 3x9


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Srpek měsíce

Srpek měsíce starý zhruba 3 dny.

Další informace »